WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA
English version

Labradoodle

Labradoodle
Labradoodle z Austrálie. Zdroj: Labradoodle klub, o. s.

Labradoodle je nově vznikající plemeno původem z Austrálie, které zatím není uznané mezinárodní kynologickou organizací FCI.
Za vznikem nového plemene je myšlenka vyšlechtit ideálního asistenčního psa, který bude pomáhat handicapovaným.
K tomuto účelu byla vybrána dvě plemena - labradorský retrívr a pudl. Tato plemena se vyznačují značnou inteligencí, samostatností, neagresivitou a láskou k lidem, pudl je navíc vhodný i pro alergiky.
Díky tomuto spojení dvou vhodných ras a stále probíhajícímu šlechtění vzniká plemeno psa, který je milý, poslušný a výborně ovladatelný.
U nás se využití tohoto plemene pro asistenci handicapovaným a pro canisterapii věnuje nestátní nezisková organizace ELVA HELP o.s.


STANDARD PLEMENE

AUSTRALIAN LABRADOODLE [LABRADUDL]

/dosud neuznané plemeno/


Země původu: Austrálie

Velikost:
Standard labradoodle (velký)

20 - 40 kg 53 až 61 cm
Medium labradoodle (střední)

15 kg / ± 1 kg / 43 až 51 cm
Miniature labradoodle (malý)

do 10 kg 30 až 41 cm

Pozn.: Labradoodle ve velikostech "střední" a "malý" je nejnovějším trendem pro ostatní humanitární účely.

Temperament, povaha

Sebevědomý, radostný, čilý, hravý, přátelský, společenský zcela bez agresivity vůči lidem a zvířatům, chytrý a extrémně intuitivní, což ho předurčuje pro speciální práce typu: Slepecký pes, asistenční pes, terapeutický pes, signální pes... servisní pes …

Je velmi hravý a chytrý, v mládí bývá rošťácký. Proto je vhodnější pro zkušeného cvičitele. Požaduje klidnou, ale důslednou výchovu.

Je věrný a pozorný ke "své" rodině. Má rád vodu, je přirozený plavec a aportér, miluje lidi, je pohyblivý a aktivní během vycházek, avšak zcela klidný a šťastný, když ho hladí lidské ruce.

Pohyb

Labradoodle v pohybu vzbuzuje dojem, že se jeho nohy téměř nedotýkají země.

Jeho pohyb je lehký, pružný, ladný a atletický. Při klusu působí nenuceným, ale energickým dojmem. Jeho chody jsou taneční. Při trysku vypadá jako by se vznášel, plul lehce a uvolněně nad povrchem.

Tělo

Formát, poměr výšky ku délce, by měl být deset ku dvanácti. Jsou i jedinci trochu kratší, ale musí působit kompaktním dojmem. Linie hřbetu je rovná s pevnými a silnými bedry, plynule přechází v kohoutek. Lokty jsou silné, přední končetiny rovné. Lopatky mají být šikmo uloženy, kolmé úhlení je vadou. Úhlení zadních končetin je střední s pevným hleznem a nadprstím kolmým k zemi. Kravský postoj je nežádoucí, taktéž vbočené nebo vybočené tlapky.

Spodní linie těla odpovídá typu hbitého plemene s prostorným hrudníkem přecházejícím ve středně vykasanou břišní partii. Žebra jsou pružná.

Hlava

Měla by být proporčně úměrná k tělu, neměla by být ani hranatá ani jemná nebo s ostře řezanými rysy. Stop je středně výrazný, délka od očí k nosní houbě je delší než délka od očí k týlu, lebka by měla být delší, zaoblená ale ne klenutá. Čelo středně široké, nosní houba je výrazná a široká. Hlava přirozeně přechází v lehce klenutý, silný a osvalený krk, nepůsobí dojmem zaklesnutí. Dlouhá úzká hlava je vylučující vadou.

Uši

Široké, níže nasazené, pod nebo na úrovni očí, zavěšeny rovně po stranách hlavy. Vnitřní strana ucha by neměla být hustě osrstěná .

Oči

Šířeji od sebe posazené, velké a výrazné, lesklé a jiskřící, ale nesmí být vypouklé /např. jako u pekinéze/, vyjadřují temperament, zvídavost, radost, upoutají pozornost člověka.

Čenich

Větší, silný a čtvercového vzezření, nesmí být úzký nebo špičatý. Hnědě zbarvení jedinci mohou mít nosní houbu růžové, nebo játrové barvy, nikdy černý. Červení jedinci musí mít černou nosní houbu. Jedinci jiných barev mohou mít zbarvení nosu odpovídající dominantním dědičným vlohám barvy pigmentu.

Skus

Skus je nůžkový, volný a těsný je penalizován, předkus a podkus jsou vylučující vady. Nepravidelný skus, zvláště u malého labradoodla je vylučující vadou.

Ocas

Ideální je šavlovitý, tvarovaný jako u labrador retrievera, ale průběhem let chovu se spíše prosazuje vesele prohnutě nesený. Překlopený a stočený na záď je nežádoucí. Ocas nesmí být nízko nasazený.

Tlapky

Měly by být uzavřené. Polštářky by měly být silné, prsty houževnaté.

Slabé zaječí tlapky jsou nežádoucí vadou. Přední paspárek se dá odstranit, je-li to nutné, zadní paspárek je u labradoodla rarita a pokud se objeví je dobré jej odstranit do čtvrtého dne věku štěněte.

Pigment

Musí být sytý, výrazný u všech barev. Hnědí mají růžový nebo játrový pigment. Apricoti hnědý, červení mají černý pigment. Chybějící pigment okolo očí, bílá či růžová skvrna nebo plotna na čenichu, kraji očí, rtech, nebo polštářcích je nepřípustná.

Srst

Během vývoje plemene se objevilo více typů srsti od krátké řidší, přes dlouhou hladkou, po kadeřavou vlnu. Ideální je srst bez sklonu línat, jako vlna ovce, nebo kadeřavá jako u pudla, která v podstatě nelíná a je tím vhodná pro milovníky psů s alergií na srst psa.

Také je prostá typického pachu psa. Tento typ srsti je typickým rysem tohoto plemene a spolu se zdravím a povahovými vlastnostmi je prioritou pro posuzování tohoto plemene.

Vlnitý typ srsti

Textura srsti je podobná textuře srsti angorské kozy. Již na dotek je srst odlišná od běžné srsti psa. Vyvolává hebký, jemný pocit. Tento typ srsti postrádá jemnou načechranou podsadu. Srst by pokud možno neměla být příliš hustá ani kadeřavá, v koncích by měla být otevřená, se spirálovitě a rozverně poházenými pramínky.

Délka srsti těla, ocasu, hlavy, čenichu i nohou by měla být 10- 15 cm.

Přelínání probíhá pouze v období výměny štěněcí srsti za zralou a před započetím hormonálního cyklu u fen.

Chlupy nelínají formou vypadávání, ale zachycují se v srsti a je nutno je vyčesat.

Kadeřavý typ srsti

Struktura této srsti je v podstatě stejná jako u čistokrevného pudla. Lokny pevně uzavřené srsti přiléhají k tělu. Údržba tohoto typu srsti je náročná.

Cílem chovatelů by mělo být snižovat nutnost údržby srsti tohoto plemene.

Hrubý typ srsti

Hrubší textura srsti, zvlněná nebo zkadeřená, kratší nebo delší. Ačkoli není ideální, povoluje se v průběhu počáteční etapy chovatelského programu. Pakliže takový jedinec vyniká v povaze a temperamentu, může být vhodný jako příjemný společník s chovnou hodnotou pro rozvoj plemene.

Barvy srsti

Černá, stříbrná, krémová, krémová s apricot tónem na uších, křídová /mléčná, téměř bílá/, zlatá, červená, apricot /může s věkem světlat/, čokoládově hnědá a hnědá kávově /ta věkem světlá/. Krom toho mohou být zlatě či bronzově melírovaní a také s vybledlými konečky chlupů. Stříbrní se rodí černí a světlají věkem. Černí, mající v předcích stříbrně zbarvené jedince mohou mít rozptýlené stříbrné chlupy v srsti po vyzrání, černí s hnědými předky mohou mít hnědavé tónování na čenichu a na nohách. Každé zbarvení může mít na hrudi malou bílou skvrnku, což se ale penalizuje. Bílá špička ocasu je nežádoucí.

Závažné chyby

Hyperaktivita, bázlivost, ustrašenost, agresivita vůči lidem nebo zvířatům, kousavost, nevrlost, chybějící pigment, dlouhé plstě, předkus, podkus, nepravidelný skus, skvrnité zbarvení, stočený ocas, slabé nebo zaječí tlapky, spáditá nebo těžkopádná záď, volný, pronešený, měkký hřbet.

Poznámka

V počátečních letech vývoje plemene by bylo dobré mít jasný chovatelský cíl, zvláště u významných chovatelských linií a u nejlepších jedinců, aby byla zabezpečena budoucnost chovu plemene labradoodle. K dosažení vytčeného cíle - zdravého potomstva je nutno zvolit soubor vyšetření na dědičné choroby závazný pro každého chovatele a majitele chovného jedince.

Z originálu "ILA" - International Labradoodle Association Inc. - Australia
www.ilainc.com/
LabradoodleBreedStandard.html

13.03.2004

Překlad: Andrea Tvrdá

Korekce: RNDr. Helena Grocholová – posuzovatel psů.