WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Americký bezsrstý teriér

Americký
Bynywe Naked, fena, grandchampion ČR. Chovatelská stanice Canis Nudus Perfectus Pragensis

Americký bezsrstý teriér je "mladé" plemeno, vyšlechtěné teprve nedávno a dosud neuznané mezinárodní kynologickou organizcí FCI.
Je to pes chytrý, činorodý, bystrý a učenlivý, který má zájem o dění kolem sebe a který je velmi společenský.
Jeho lovecké instinkty jsou stále silné, podobně jako u mnoha dalších teriérů. Jeho nadšení pro aktivity všeho druhu je možné využít při psích sportech.
K lidem, dětem, jiným psům a zvířatům, která zná, se chová přátelsky.
Péče o tohoto temperamentního psa není příliš náročná, je dokonce poměrně otužilý, pouze poklesnou li teploty pod bod mrazu nebo pokud svítí slunce příliš silně, je třeba učinit patřičná opatření.
Pokud přemýšlíte o temperamentním a vzácném mazlovi, zjistěte si něco více i o americkém bezsrstém teriérovi.


AMERICKÝ BEZSRSTÝ TERIÉR

PLEMENO ZATÍM NEUZNANÉ FCI
ZEMĚ PŮVODU: USA

Historie plemene
První americký bezsrstý teriér, fena Josephine, se narodil v roce 1972, z vrhu čistokrevných osrstěných krysích teriérů (rat terrier). Chovatel Edwin Scott, začal vyvýjet chov z Josephininých potomků. Ačkoli při šlechtění nikdy nepoužíval žádné jiné psy než krysí teriéry, Scott vždy chtěl, aby bezsrstí psi byli zvláštním plemenem. V roce 1999, když byl v United Kennel Club představen krysí teríér, Scott a jeho kolegové šlechtitelé souhlasili, aby bezsrstí psi byli zapsání do registru UKC jako krysí teriéři – bezsrstý druh. Po vydělení dostali všichni bezsrstí krysí teriéři a všichni jejich osrstění potomci – výsledky pečlivého šlechtění až k nejhezčím osrstěným krysím teriérům – název původně vybraný pro chov Edwinem Scottem: americký bezsrstý teriér. Ačkoli se to může zdát paradoxní mít osrstěné psy v bezsrstém chovu, v dohledné budoucnosti bude nutné pokračovat v zahrnování některých kříženců krysích teriérů, dokud je dostatek bezsrstých psů k udržení samostatného a zdravého genofondu. United Kennel Club uznal amerického bezsrstého teriéra 1. ledna 2004.

Základní znaky plemene
Americký bezsrstý teriér je dobře osvalený, aktivní malý až střední teriér. Preferovaný poměr délka těla k výšce) je 10:9. Hlava je široká, mírně klenutá, klínového tvaru, a úměrná velikosti těla.Uši mají tvar V, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky a mohou být vztyčené, špičaté nebo zakulacené. Oba druhy mohou mít ocas stočený nahoru nebo může být kupírovaný jako u osrstěných psů. U amerického bezsrstého teriéra se může vyskytnout množství barev a vzorů kůže (bezsrstá varianta) i srst může mít mnoho barev a vzorů (osrstěná varianta).

Charakter
Americký bezsrstý teriér je energický, bystrý pes, jehož zvědavost a inteligence uzpůsobuje k snadnému výcviku. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni k lovu. Nedostatek osrstění však způsobuje, že bezsrstá varianta je nevhodná k lovu, obě varianty mají stále silný lovecký instinkt a osrstění psi jsou nebojácní, houževnatí lovci s nevyčerpatelnou energií. Americký bezsrstý teriér je výjimečně přátelský společník, vychází dobře s dětmi, ostatními psy a dokonce kočkami. Američtí bezsrstí teriéři milují lidskou společnost a veškeré aktivity se svým pánem vykonávají nadšeně. Bezsrstí psi podtřebují chránit před sluncem a chladným zimním počasím. Američtí bezsrstí teriéři by neměli útočit na ostatní psi v době, kdy je posuzována jejich poslušnost. Jsou výborní pro růuné sportovní aktivity, zejména pro agility.

Hlava
Je úměrná velikosti těla. Při pohledu ze strany jsou lebka a morda stejně dlouhé a spojeny jsou středně vyjádřeným stopem.. Při pohledu zepředu a ze strany, tvoří hlava amerického bezsrstého teriéra tupý klín. Strmý stop je nežádoucí.

Lebka
Široká, mírně klenutá. Mírně se kloní k čenichu. Čelisti jsou silné, líce dobře osvalené.nežádoucí je jeblkovitý tvar hlavy. Americký bezsrstý teriér má kompletní řadu správně velkých, rovnoměrně rozmístěných bílých zubů. Nůžkový skus je preferován, ale klešťový se akceptuje. Čenichová houba je černá nebo jednobarevná.
Nežádoucí je dudley nebo motýlovité zbarvení.

Oči
Šikmo posazené, kulaté, střední velikosti a poněkud nápadné. Barva pigmentace očních víček odpovídá zbarvení nosní houby.. Bezsrstá varianta: Oči mohou mít jakoukoli barvu, která se vyskytuje u osrstěné varianty. Osrstěná varianta: Barva očí se pohybuje mezi tmavě hnědou až jantarovou a odpovídá barvě srsti. Oříškové oči jsou přípustné u psů se světlejší srstí. Modré nebo jantarové oči jsou dovolené pouze u modře zbarvených psů, ale tmavě šedé oko se světlými okraji je upřednostňováno.
Vady: vypoulené oči, hluboko posazené oči, světlé oči u psa s černou barvou srsti nebo černým pigmentem, každé oko jiné barvy, oko s duhovkou obsahující víc než jednu barvu, skvrna na rohovce, divergentní šilhavost, čínské oči.

Uši
Tvaru „V“, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky. Výrazně jsou upřednostňovány obě uši stejné. Nestejné držení uší by mělo být penalizováno jako odchylka.
Poznámka: Držení uší se může v dospělosti psa vyrovnat.. Psi do jednoho roku by neměli být za odchylky v držení uší penalizováni
Vzpřímené uši jsou upřednostňovány, ale špičaté nebo knoflíkovité uši jsou přijatelné.
Vady: Vzpřímené uši s hranami zakřivenými dovnitř ve tvaru tulipánového listu, růžové uši, poletující uši, nestejné držení uši – pouze u bezsrsté varianty AHT
Diskvalifikace – zcela visící uši.
U osrstěné varianty AHT není absolutně podmínkou, aby uši byly vzpřímené a ve tvaru V.

Krk
Štíhlý, středně dlouhý, svalnatý, mírně klenutý a mírně se zužuje od ramen k hlavě.Hladce přechází v dobře uložená ramena.

Hrudní končetiny
Jsou mírně osvalené. Lopatky jsou dobře loženy, jejich horní hroty se sbíhají poblíž kohoutku. Nadloktí se jeví stejně dlouhé jako lopatka a spojuje se s ní v pravém úhlu. Lokty jsou blízko těla. Při pohledu z jakékoli strany jsou hrudní končetiny rovné, silné s masivními kostmi. Nadprstí je silné, krátké a téměř kolmé.

Tělo
Správně souměrné tělo amerického bezsrstého teriéra je o málo delší něž je kohoutková výška a délka hrudní končetiny (měřeno od lokte k zemi) by se měla přibližně rovnat polovině výšky psa. Ať pes stojí nebo je v pohybu, linie zad je pevná a rovná. Bedra jsou středně krátká, mírně klenutá a dobře osvalená. Záď je mírně spáditá.. Žebra sahají hodně dozadu a vycházejí přiměřeně ze hřbetu, čímž formují široká silná záda, potom se stáčejí dolů a dovnitř a vytváří silné tělo. Hrudník dosahuje k lokti nebo až pod něj. Při pohledu zepředu je hruď mezi předními končetinami plná a přiměřeně široká. Při pohledu ze strany má přední část hrudi tvar mělkého oválu před předními končetinami.

Pánevní končetiny
Jsou dobře osvalené, délka obou částí končetiny je zhruba stejná. Úhlení pánevních končetin je vyvážené s úhlením končetin hrudních.. Kolena i hlezenní klouby jsou dobře zaúhlené.. Když pes stojí, jsou krátká a silná takřka kolmo postavená k zemi a rovnoběžná.

Tlapky
Kompaktní a mírně oválné. Dva prsty jsou o něco delší než ostatní. Prsty mohou být dobře rozčleněny, ale tlapka není plochá nebo otevřená. Palce na hrudních končetinách mohou být odstraněny.

Vady: Ploché nebo příčně plochá tlapa, paspárky.

Ocas
Je posazen na konci křížové kosti.. Přirozený ocas je silný v kořeni a zužuje se směrem ke špičce. Když je pes v pohotovosti, ocas je nesen zahnutý nahoru. Když je pes v klidu, ocas může být nesen v linii hřbetu. Ocasy osrstěné varianty psů mohou být kupírované. Kupírování se provádí cca ve 2/3 délky ocasu.
Chyby (obě varianty): ohnutý a stočený ocas.
Diskvalifikace (u obou variant): od přírody krátký ocas.

Osrstění
Bezsrstá varianta:
Štěňata se rodí s hebkou zakrnělou podsadou, která pokrývá celé tělo. Tato „podsada“ postupně vymizí do 6 až 8 týdnů, od této doby by štěně mělo být úplně bezsrsté. Dospělý americký bezsrstý teriér, bezsrstá varianta, nemá chlupy kromě vousů a pesíků na čenichu a obočí. Na těle dospělého psa může být krátká, velmi jemná srst. Kůže je jemná a teplá na dotek. Bezsrstá varianta se může potit, když je v přílišném teple nebo ve stresu, ale není topovažováno za vadu.
Osrstěná varianta:
Srst je krátká, hustá, hladká a leskne se. Vousy se neodstraňují.
Vážné vady (bezsrstá varianta): Jemná srst delší než 1 mm na psovi starším než 6 měsíců.
Diskvalifikace (obě varianty): Drátovitá nebo polámaná srst, dlouhá srst.

Barva
Bezsrstá varianta:
Jakákoli barva kůže je přijatelná. Kůže je obvykle různobarevná, na podkladové barvě jsou skvrny jiné barvy. Skvrny se zvětšují s věkem, a barva kůže tmavne, když je vystavena slunci.

Osrstěná varianta
Americký bezsrstý teriér může být celý bílý, dvoubarevný, tricolor, tmavý nebo skvrnitý, ale vždy musí mít někde bílou barvu, která může být v jakémkoli množství kdekoli na psovi. Bílá barva může být uznána pokud bílá převažuje. Ostatní přijatelné barvy jsou: černá, žlutohnědá (od tmavěhnědé až po velmi světle hnědou a od velmi syté tmavě mahagonově načervenalé až po světle načervenalou s černým nosem a okraji očí), čokoládová (od tmavě játrové – černožluté – až po světle čokoládovou se stejnou barvou nosu a okrajů očí), modrá a modro-béžová (se stejnobarevným nosem a okraji očí), meruňková (od oranžové k bledě žluté s černým nosem a okraji očí) a citronová (od oranžové k bledě žluté se stejnobarevným nosem a okraji očí). Chyby (osrstěná varianta): světlá žlutohnědá barva (bledá nažloutlá se stejnobarevným nosem), krémová (bledě žlutá a tónovaná bílá), bledě žlutá s černou (velmi světle nažloutlá hnědá s černou) a stříbrná (extrémní nádech do modra).
Diskvalifikace (osrstěná varianta): Modrošedá barva (merle), nepřítomnost bílé, když je pes jednobarevný jiný než bílý.
Diskvalifikace (obě varianty): Albinismus.

velikost
Americký bezsrstý teriér dosahuje výšky od 10 do 16 palců.
Chyby: Výška: pod nebo nad dovolenou hranicí, obesita.

Pohyb
Americký bezsrstý teriér se pohybuje s nádechem veselosti, který prozrazuje hbitost, rychlost a sílu. Chůze amerického bezsrstého teriéra je vyrovnaná, nenásilná,, s velkým dosahem předních končetin bez stop těžkopádnosti.Pánevní končetin vydávají velkou hnací sílu, hlezna jsou plně protažena. Při pohledu z kterékoli strany se končetiny ani nevytáčejí ani nevtáčejí, nekříží se a nezaplétají se. Při zrychlení pohybu mají končetiny tendenci se sbíhat k středové linii.

Diskvalifikující vady
Jednostranně nebo oboustranně nesestoupená varlata. jankovitost nebo extrémní plachost. Jednostranná nebo oboustranná hluchota. Krátkonohý pes, jehož proporce se výrazně odlišují od poměru 10:9. Visící uši. Drátovitá nebo polámaná srst. Dlouhá srst. Albinismus.