WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Americký vodní španěl

Americký
Amelie od Valinky, fena. Chovatelská stanice Han-Ende

Toto je pravý lovec, neúnavný pomocník v lese, vždy připravený vrhnout se do vody pro kořist, radostně pracující v každém počasí.
Americký vodní španěl je samostatný a inteligentní pes, pokud má zkušeného pána, tak je i dobře vycvičitelný.
Je to také výborný společník, který má rád lidi kolem sebe a zvláště děti. Svou smečku umí i ohlídat, rozhodně není bázlivý.
Nejspokojenější, kromě práce v lese, je při vycházkách a výletech, a to skutečně za jakéhokoliv počasí. Pak je možné poznat, že toto plemeno je doslova k neutahání.
Americký vodní španěl není žádný gaučák, není vhodný do bytu, ale k aktivnímu majiteli, který mu dá možnost seberealizace.

AMERICKÝ VODNÍ ŠPANĚL (American Water Spaniel)

Standard FCI č. 301 / 22.01.1999

Překlad do francouzštiny: Prof.R.Triquet
Překlad z francouzštiny: Helena Dvořáková

Původ: USA

Datum zveřejnění platného standardu: 14.02.1995

Použití: Americký vodní špatněl byl vyšlechtěn v USA jako všestranný lovecký pes, užívaný pro přinášení zvěře při lovu z loďky nebo ze člunu a k použití v terénu, v němž se pohybuje s vrozenou lehkostí.

Klasifikace FCI: Skupina 8 psi přinašeči zvěře, lovečtí slidiči,
vodní psi
Sekce 3 vodní psi
S pracovní zkouškou;

Celkový vzhled: je to aktivní pes, svalnatý, středního rámce, s kudrnatou srstí. Klade se
důraz na následující body: korektní velikost, vzájemná harmonie všech partií, textura a barva srsti. Je to pes pevné tělesné konstrukce, svalnatý, silný a ušlechtilý. Jeho kostra je dostatečně silná, aby udržela dobře vyvinuté svalstvo, ale nesmí působit těžkopádně.

Důležité proporce: je o něco delší, než je kohoutková výška, není ani kvadratický, ani
zavalitý. Přesto přesný poměr proporcí není tak důležitý, jako celková harmonie dobře stavěného psa, schopného výkonu, pro který byl vyšlechtěn.

Použití/Povaha: jeho výkon při práci, pro kterou byl vyšlechtěn, svědčí o vrozené inteligenci,
schopnosti zalíbit se a roztomilosti. Je to velmi energický a vášnivý lovec, který je
však dobře ovladatelný v terénu.

Hlava: musí mít správné proporce, není příliš dlouhá. Výraz: bystrý, plný půvabu,
inteligentní.

Část mozková:
Mozkovna: je dost široká a pevná.
Stop: je zřetelný, ale nepříliš výrazný.

Část obličejová:
Nosní houba: je tmavě zbarvená, černá nebo tmavě hnědá. Je dostatečně široká a nozdry
jsou dobře otevřené, aby zajišťovaly kvalitní čich.
Čenichová partie: je středně dlouhá, hranatá, hluboká. Nesmí být špičatá a úzká.
Pysky: hladké a přiléhající, nesmí být volné a spuštěné.
Čelisti/Zuby: s nůžkovým nebo klešťovým skusem.
Oči: jsou středně velké, dobře otevřené. Jsou okrouhlé, nesmí být přivřené či
vykulené. Oční víčka dobře přiléhají k oční kouli, nejsou volná. Barva očí se pohybuje mezi žlutohnědou, oříškovou či tmavě hnědou, v souladu s odstínem srsti. Žluté oko je vylučující vada. Žluté oko, tj. oko v barvě citronu, nelze zaměňovat s okem žlutohnědým.
Uši: jsou zavěšené mírně nad linií očí, ale ne příliš vysoko u temene. Mají tvar křídla, jsou dlouhé a široké, natažené mohou dosahovat až k nosní houbě.

Krk: má kulatý průřez, je středně dlouhý, silný a svalnatý, nemá lalok, hlava je nesena s důstojností, ale krk není zřetelně klenutý.

Tělo: je dobře stavěné, svědčící i síle a kompaktnosti.
Horní linie: je rovná nebo mírně spáditá od kohoutku k zádi.
Bedra: jsou pevná.
Hrudník: je prostorný, hluboký, dosahuje až k lokti, není ani příliš široký, ani příliš plochý. Žebra jsou správně klenutá, ale ne natolik, aby vadila pohybu hrudních končetin.
Slabiny: nejsou příliš vtažené.

Ocas: není příliš dlouhý, je prohnutý ve tvaru houpacího křesla. Nesen může být jak mírně pod, tak mírně nad hřbetní linií. Ke konci zeštíhluje. Je stále v živém pohybu a je dobře osrstěný. Srst tvoří nepříliš dlouhé praporce.

Končetiny:
Hrudní končetiny: jsou středně dlouhé, rovné, se správnou kostrou. Nesmí být příliš krátké, aby mohl pes dobře pracovat v terénu, ani hrubé, aby pes nevypadal těžkopádně.
Lopatky: jsou šikmo uložené, dobře osvalené.
Metakarpus: silný, bez sebemenšího náznaku měkkosti. Paspárky na hrudních končetinách jsou přípustné.
Pánevní končetiny: zadní partie ve svém celku působí dojmem síly a energie. Nohy od hlezen až k polštářkům jsou přiměřené, nepříliš dlouhé, silné a rovné, se správnou kostrou.
Kyčle: jsou dobře vyvinuté.
Stehna: silná.
Hlezenní kloub: je poněkud zaoblený; nesmí být ani slabý, aby křivý (vychýlený z osy). Zaúhlení je střední.
Hlezna: rovnoběžně postavená.
Tlapky: musí mít správné proporce vzhledem k celkové tělesné stavbě. Prsty jsou sevřené, s náznakem plovací blány mezi prsty, s dobrými polštářky.
Pohyb: korektní pohyb pánevních ladí s dobrým pohybem hrudních končetin. Při pohledu zepředu nesmí pes v pohybu v žádném případě vybočovat lokty. Při pohledu zezadu se musí jevit, že pánevní končetiny, které jsou velmi svalnaté a nemají sbíhavé paty (kravský postoj), jsou co nejvíce rovnoběžné v pohybu; hlezna se správně ohýbají. Celek působí dojmem síly a mohutnosti, a také takový je.

Zevnějšek:
Srst: srst musí být stejnoměrně kudrnatá, tvoří uzavřené kroužky. Hustota kudrnek se může lišit v různých tělesných partiích. Je velmi důležité, aby byla dobře vyvinutá hustá podsada, která chrání psa před povětrnostními vlivy, vodou a hustými křovinatými porosty. Srst není ani příliš tvrdá, ani příliš jemná. Hrdlo, krk a záď psa jsou dobře porostlé srstí. Uši jsou hustě osrstěné z obou stran a zvukovod je dobře viditelný. Čelo je pokryté krátkou a hladkou srstí, netvořící chumáč. Ocas je osrstěný až do konce, srst tvoří středně dlouhý praporec. Také na končetinách jsou krátké praporce, kudrnaté, stejně jako srst celého těla. Srst může být upravována, aby dodávala psovi upravený vzhled. Uši se mohou stříhat; nicméně ani jeden z těchto zásahů není vyžadován.
Zbarvení: jednolitá játrová hněď, kaštanová nebo tmavě čokoládová. Je přípustné trochu bílé srsti na hrudi a na prstech.
Výška a váha: 15 až 18 palců (38-46cm) u psů i fen. Psi váží 30-45 anglických liber (13,5 až 20,5 kg) a feny 25-40 liber (11,5 až 18 kg). Feny jsou menší než psi. Žádný rozměr není preferovaný, pouze ten, který respektuje výše uvedené proporce a substance je v souladu s formami.

Chyby: všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Vylučující vady:
• pes agresivní nebo bázlivý
• žluté oko

Všichni psi, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.