WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Anglický toy teriér

Anglický
Polar Toy Lady in Red, fena. Chovatelská stanice Šaran Bohemia

Malý vzrůstem, velký osobností. Anglický toy teriér, nazývaný v zemi původu podle barvy též "black & tan" je teriérem se vším všudy.
Energický, nebojácný, hbitý a temperamentní, nikdy není bázlivý nebo nervózní.
Jako ostatní teriéři je samostatný a inteligentní.
S lidmi a dětmi vychází skvěle, s ostatními psy také, pokud si příliš nedovolují. To pak ukáže svou teriérskou nebojácnost a nedá si nic líbit.
Je nutné pamatovat na to, že původní určení tohoto teriéra byl lov krys, proto pozor na jeho lovecké pudy!
Péče o anglického toy teriéra není vůbec obtížná, je vhodný i do bytu a snadno se přizpůsobí životnímu stylu své lidské smečky.

FCI-Standard N° 13 / 19.05.2009 / GB
11.07.2012 / CZ
Překlad: Kateřina Samková

ANGLICKÝ TOY TERIÉR (ČERNÝ S PÁLENÍM) ENGLISH TOY TERRIER (BLACK & TAN)

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 26. 03. 2009

KLASIFIKACE FCI: Skupina 3 teriéři.
Sekce 4 Toy teriéři.
Bez pracovní zkoušky.

CELKOVÝ VZHLED: Harmonicky působící, elegantní a kompaktní pes, pružný a čisté stavby. Hlava a končetiny v dobrém poměru tak, že vytváří správné vyvážení.

POVAHA A TEMPERAMENT: Malé plemeno s charakteristikami skutečného teriéra. Ostražitý a živý, připomínající, že historicky se dokázal uspokojivě zhostit lovu krys. Nikdy přehnaně nervózní.

HLAVA: Hlava dlouhá, úzká, dobře vyplněná pod očima.

MOZKOVNA: klínovitého tvaru
Lebka: plochá
Stop: mírný

OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: černá
Tlama: Tlama se jemně zužuje a působí klínovitým dojmem při pohledu z profilu i zepředu. Třebaže výsledný vzhled může budit dojem podkusu, je vysloveně špičatý vzhled tlamy nežádoucí.
Pysky: těsně přiléhající
Líce: lícní svaly nejsou příliš zdůrazněné
Čelisti / Zuby: Horní a dolní čelist pevně sevřené. Čelisti jsou silné s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem (tzn.: horní zuby těsně překrývají dolní zuby a jsou usazeny kolmo do čelisti) Zuby jsou pravidelné a silné.

Oči: Tmavé, téměř černé, bez světlých odstínů duhovky. Relativně malé, mandlového tvaru, šikmo posazené a jiskřící, nejsou vystupující
Uši: Tvarem připomínající plamen svíčky, mírně špičaté, nasazené vysoko vzadu na mozkovně a poměrně těsně u sebe. Správná velikost ucha je taková, že ucho ohnuté dopředu nesmí dosahovat k oku. Od devíti měsíců věku psa musí být ucho neseno vztyčené. Celý vnitřek ucha směřuje dopředu. Kůže ucha je tenká.

KRK: Dlouhý, půvabný, mírně klenutý. Plece dobře skloněné dozadu. Linie šíje plynule přechází do plecí a elegantně klesá. Lalok na hrdle je nežádoucí.

TĚLO: Trup kompaktní
Hřbet: velmi mírně klenutý od kohoutku k bedrům, pak opět linie klesá ke kořeni ocasu.
Bedra: dobře zaoblená
Hrudník: úzký a hluboký s dobře klenutými žebry.

OCAS: Silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Nasazen nízko a nedosahuje pod hlezno. Přehnaně „živě" nesený ocas je nežádoucí.

KONČETINY:
Jemné kosti jsou zvlášť nežádoucí.

HRUDNÍ KONČETINY:
Plece: dobře uložené vzad
Lokty: těsně přiléhají k tělu, tvoří rovné předhrudí
Předloktí: rovné
Přední tlapy: Elegantní, kompaktní tlapy, prsty dobře oddělené; prsty dobře klenuté s tmavě černými drápy, dva prostřední prsty tlap hrudních končetin jsou poněkud delší než ostatní

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: Sedací hrboly zlehka zaoblené. Postavení končetin pod trupem je nežádoucí.
Koleno: dobře zaúhlené
Hlezna: nízko postavené, není vytočené ven ani vbočené dovnitř
Zadní tlapa: kočičí, kompaktní tlapy, prsty dobře oddělené, klenuté s tmavě černými drápy. Zaječí tlapky jsou nežádoucí

CHODY / POHYB: Ideální pohyb vpřed se podobá „prodlouženému klusu“; vysoká akce vpředu při nedostatečné prostornosti je nežádoucí; podobně je nežádoucí i „šoupavý krok“. Akce pánevních končetin je hladká a pružná, pohyb je snadný a výrazný v kombinaci se silným posunem. Pohyb je plynulý a budí dojem pravého souladu.

OSRSTĚNÍ: Husté, těsně přiléhající a lesklé. Přednost se dává krátké husté srsti.

BARVA: Černá a tříslová: Černá je ebenová, tříslová má bohatost tmavého, čerstvě vyloupnutého kaštanu.
Barvy se nemísí ani nesplývají, ale přechází ostře z jedné do druhé. Tím vznikají jasně ohraničené a dobře definované okraje vzájemně oddělených barev. Hrudní končetiny jsou pálené vpředu k zápěstí. Tříslová pak pokračuje na vnitřní a zadní straně předních běhů až k místu těsně pod lokty; na každém prstu je tenká černá čárka (kresba) a jasně definovaná černá značka (otisk palce) uprostřed předního nadprstí a pod bradou. Pánevní končetiny jsou na přední a vnitřní straně tříslové s černým proužkem oddělujícím tříslovou uprostřed holeně. Silná tříslová barva na vnější straně zadních běhů je nežádoucí.
Tlama je tříslově zbarvená. Nos je černý, černá pokračuje po hřbetu nosu a probíhá obloukem pod očima až k nasazení krku. Tříslová tečka nad každým okem a malá tříslová tečka na každé tváři. Pod čelistmi a na hrdle tříslová, okraje pysků černé. Srst uvnitř uší je tříslová (tříslová barva za ušima je nežádoucí). Po obou stranách hrudníku je vidět trochu tříslové. Také okolí řitního otvoru a spodní strana ocasu jsou tříslové. Bílá srst tvořící kdekoliv skvrnu je naprosto nežádoucí.

VELIKOST: Ideální hmotnost 2,7 – 3,6 kg
Ideální výška v kohoutku 25 – 30 cm

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.