WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Australský silky teriér

Australský
Folow Me Boys Bohemia Xsantia - fenka, Světový vítěz mladých 2012.
Chovatelka: Lucie Košařová, chovatelská stanice Bohemia Xsantia

Malý, temperamentní, přítulný ale stále ještě lovec, to je Australský silky teriér.
Vhodný i pro začínající chovatele, ale jeho výchovu není radno podceňovat!
Pokud se rozhodnete pro tohoto čiperného mazlíka, připravte se na pejska plného energie, pozorného a učenlivého, který se umí proběhnout i odpočívat, který zkusí vyhrabat myšku z jejího doupětě a který bude vyhledávat lidskou přítomnost.
Pyšní se krásnou srstí, která vyžaduje patřičnou péči, s tím je třeba počítat.
Výhodou je, že ještě není tak rozšířený, a proto ho většinou chovají zodpovědní milovníci tohoto milého plemene.


FCI-Standard č. 236 / 25. 05. 2005/ GB

AUSTRALIAN SILKY TERRIER
Australský Silky teriér


ZEMĚ PŮVODU: Austrálie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 19.04.2005.

VYUŽITÍ: Teriér.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 3 teriéři.
Sekce 4 Toy teriéři.
Bez pracovních zkoušek.

CELKOVÝ VZHLED: Pes je kompaktní, středně nízko posazený, střední délky, elegantní stavby těla, ale s dostatečnou substancí, takže působí oprávněně dojmem, že je schopen ulovit a zabít nežádoucí hlodavce v domě. Dělená hladká a hedvábná srst působí pěstěným dojmem.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Musí projevovat charakteristické povahové vlastnosti teriérů, ztělesňuje horlivou ostražitost, činorodost, zdraví a výkonnost.

HLAVA: Střední délky, poněkud kratší od špičky nosu k spojnici očí než od spojnice očí k týlnímu hrbolu. Hlava musí být silná a vyjadřovat povahu teriéra, mezi ušima je střední šířky.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Plochá, mezi očima není vyplněná, s jemnou hedvábnou chocholkou, která nespadá přes oči (dlouhá spadající srst na tlamě nebo lících se přísně postihuje).

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Černá.
Pysky: Pevné a dobře přiléhající.
Čelisti / zuby: Silné čelisti, zuby rovnoměrně uspořádané a ne stěsnané, horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky (nůžkový skus).
Oči: Oči by měly být malé, oválné, nikdy kulaté ani vystupující; musí být co nejtmavší barvy s inteligentním a chytrým výrazem.
Uši: Uši by měly být malé, ve tvaru písmene V, jemné kůže, nasazené vysoko na lebce. Jsou neseny vztyčené a bez dlouhé srsti.

KRK: Středně dlouhý, elegantní, lehce klenutá linie šíje ladně přecházející do plecí. Dobře pokrytý dlouhou hedvábnou srstí.

TRUP: Středně dlouhý a v ve správném poměru s výškou psa.
Horní linie: Vždy rovná horní linie (v postoji i v pohybu). Pronesená nebo vyklenutá horní linie je vážná vada.
Bedra: Silná.
Hrudník: Střední hloubky a šířky.
Žebra: Dobře klenutá, dosahující dozadu až k silným bedrům.

OCAS: Přednostně kupírovaný, vysoko nasazený, nesený vztyčený, ale ne přehnaně vesele. Neměly by ho pokrývat žádné praporce.
Je-li nekupírovaný, první tři obratle jsou neseny vzpřímeně nebo lehce zahnuté, ale ne zatočené nad hřbet. Ocas nesmí kroužkovat. Délka musí harmonicky ladit s celkem. V souladu s popisem musí být kupírovaný i nekupírovaný ocas zcela prost jakýchkoliv praporců.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
Hrudní končetiny mají elegantní, kulaté kosti, jsou rovné a dobře postavené pod tělem, bez známek slabosti v zápěstí.
Plece: Jemné a dobře vzad uložené, spolu s dobře zaúhlenou pažní kostí těsně přiléhají k žebrům.
Lokty: Nejsou vtočené dovnitř ani vybočené ven.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Stehna: Musí být dobře vyvinutá.
Kolena: Měla by být správně zaúhlená.
Hlezna: Dobře zaúhlená. Při pohledu zezadu jsou hlezna nízko nad zemí a navzájem rovnoběžná.

TLAPY: Malé, s dobře vyvinutými polštářky, kočičí, s těsně uzavřenými prsty, drápy musí být černé nebo velmi tmavé.CHODY / POHYB: Pohyb musí být volný a přímočarým, bez známek ochablosti v plecích nebo loktech. Tlapy ani nadprstí nesmí být vybočeny ven ani vtočené dovnitř. Pánevní končetiny musí vykazovat silný posuv, přičemž kolena a hlezna jsou velmi pružná. Při pohledu zezadu nesmí být pohyb příliš úzký ani příliš široký.

OSRSTĚNÍ

SRST: Srst musí být hladce přiléhající a jemná, její textura je hedvábná. Délka srsti nesmí být taková, aby omezovala pohyb psa a nesmí také zcela zakrývat pohled pod psem (musí umožňovat zahlédnout denní světlo při pohledu pod psem). Tlapy hrudních a pánevních končetin nesmí být pokryty dlouhou srstí.

BARVA: Přijatelné jsou všechny odstíny modré a tříslové; čím sytější a bohatší tyto barvy jsou a čím jasněji jsou definované, tím lépe. Stříbrná a bílá jsou nepřijatelné. Modrá na ocasu musí být velmi tmavá. Stříbřitě modrá chocholka nebo chocholka v jelení barvě je žádoucí. Rozložení modré a tříslové je následující: tříslová kolem základny uší, tlamy a po stranách lící. Modrá od základny mozkovny až po špičku ocasu, stéká dolů po hrudních končetinách téměř až k zápěstí a dolů po stehnech a lýtkách až k hleznům; Tříslová probíhá v linii dolů přes kolena a od zápěstí a hlezen k prstům a kolem řiti. Modrá barva trupu nesmí mít odstíny ani nádech tříslové ani bronzové. Tříslové znaky musí být čisté, nesmí mít uhlové odstíny. Černá barva je povolena u štěňat, ale musí být přebarvena na modrou barvu do věku 18 měsíců věku.

VELIKOST:
Výška: Psi: 23 až 26 cm (9 až 10") v kohoutku.
Feny mohou být trochu menší.
Hmotnost: Hmotnost musí být ve správném poměru s výškou.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.