WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Čivava dlouhosrstá

Správná čivava je sice nejmenší pes na světě, ale to ona neví a tak si o sobě myslí trochu něco jiného.
Správná čivava je přítulná a přátelská, ale také odvážná a hlídací. Troufne si i na mnohem většího nepřítele, než je sama.
Správná čivava ráda lenoší v pelíšku stejně tak jako se ráda prochází.
Správná čivava je vhodná i k dětem, kromě těch nejmenších, ale i ke starším lidem.
Její velikost ji samozřejmě limituje a je třeba na ni dávat pozor, hrozí jí více úrazů a nebezpečí než větším psům.
Čivavy se vyskytují v dlouhosrsté a krátkosrsté variantě, které se mohou mezi sebou křížit a podle toho je osrstěné jejich potomstvo. Na výstavách se posuzují obě varianty zvlášť.
Povahově se neliší, i když se vyskytují názory, že krátkosrsté jsou dominantnější. To je ale sporné a v tomto případě záleží na výchově.
Dejte si pozor na čivavy bez průkazu původu. Pokud se pro čivavu rozhodnete, vždy jen pro tu s PP a s dobrými, zdravými rodiči.


Standard plemene
ČIVAVA (Chihuahua / Chihuahueno)

ZEMĚ PŮVODU: Mexiko.

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 24. 03. 2004.

POUŽITÍ: Společenský pes.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 9: Společenští a doprovodní psi

Sekce 6: Chihuahueno

Bez pracovní zkoušky

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Čivava je nejmenším plemenem psů na světě a nese název největší provincie republiky Mexiko (Chihuahua). Předpokládá se, že tito psi tam dříve žili volně a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Vyobrazení trpasličího psa, který se nazýval »Techichi« a žil v Tule, bylo použito na dekoraci městské architektury; tyto malé sošky se velmi podobají dnešním čivavám.

CELKOVÝ VZHLED: Tento pes je kompaktní stavby těla. Velmi podstatný význam má ta skutečnost, že jeho lebka má tvar jablka a že jeho středně dlouhý ocas je nesen vysoko zvednutý; buď je nesen ohnutý nebo zatočený v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka těla je poněkud větší než kohoutková výška; žádoucí však je téměř kvadratický formát těla, což platí zvláště u psů. U fen je vzhledem k možnosti březosti přípustný poněkud delší trup.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný.

HLAVA:

MOZKOVNA:

Lebka: Krásně klenutá jablkovitá hlava (charakteristická vlastnost plemene).

Stop: Velmi výrazný, hluboký a široký, protože čelo je vyklenuté nad nasazení tlamy.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba: Středně krátká, mírně vyhrnutá. Přípustná je každá barva.

Tlama: Krátká, při pohledu ze strany rovná, v nasazení široká, ke špičce se zužující.

Pysky: Suché a dobře přiléhající.

Líce: Málo vyvinuté a velmi suché.

Čelisti / zuby: Nůžkový nebo klešťový skus. Předkus a podkus a jakákoliv anomálie postavení zubů horní nebo dolní čelisti musí být přísně penalizovány.

Oči: Velké a okrouhlého tvaru, velmi výrazné, nevystupující, zcela tmavě zbarvené. Světlé oči jsou přípustné, ale nežádoucí.

Uši: Velké, vzpřímené, rozložené a výrazně otevřené; široké v nasazení, směrem k lehce zaoblené špičce se postupně zužující. V klidu jsou skloněny do stran s úhlem 45°.

KRK:

Horní linie: Lehce klenutá.

Délka: Středně dlouhý.

Tvar: Silnější u psů než u fen.

Kůže: Bez laloku; u dlouhosrsté variety je vysoce žádoucí límec s delší srstí.

TRUP: Kompaktní a dobře stavěný.

Horní linie z profilu: Rovná.

Kohoutek: Málo vyjádřen.

Hřbet: Krátký a pevný.

Bedra: Silně osvalená.

Záď: Široká a silná, téměř plochá nebo lehce skloněná.

Hruď: Hrudník široký a hluboký, žebra dobře klenutá. Při pohledu zepředu prostorný, ale ne přehnaně; při pohledu ze strany dosahující až k loktům; není sudovitého tvaru.

Dolní linie z profilu a břicho: Tvořen výrazně vtaženým břichem. Volné břicho je přípustné, ale nežádoucí.

OCAS: Vysoko nasazený a přiměřené délky; široký v nasazení, směrem ke špičce se postupně zužující. Způsob nesení ocasu je důležitou charakteristickou vlastností plemene: V pohybu se ocas nachází nesen v oblouku vysoko zdvižený nebo zaoblený do půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům, což propůjčuje tělu vyvážený vzhled; nikdy není nesen mezi končetinami nebo pod horní linií. Osrstění odpovídá délce srsti dané variety a odpovídá srsti celého těla psa. U dlouhosrsté variety tvoří srst praporce. V klidu je ocas nesen volně visící a tvoří lehký háček.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny rovné a dobré délky; při pohledu zepředu jsou s loktem v jedné rovné linii; při pohledu ze strany stojí svisle.

Plece: Suché a málo osvalené. Zaúhlení mezi lopatkou a nadloktím je přiměřené.

Loket: Pevně a těsně přiléhající, což dovoluje volný pohyb s hrudní končetinou.

Přední nadprstí: Lehce šikmo postavené, silné a pružné.

Přední tlapy: Velmi malé a oválné, s prsty dobře navzájem oddělenými, ale ne rozevřenými (tlapky nejsou zaječí, ani kočičí); drápy jsou zvlášť dobře klenuté a přiměřeně dlouhé; polštářky tlap jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky nejsou žádoucí.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Dobře osvalené, s dlouhými kostmi, svisle a navzájem rovnoběžně postavené, s dobrým zaúhlením kyčelního kloubu , kolena a hlezna, v souladu se zaúhlením hrudní končetiny.

Nárt: Krátký, s dobře vyvinutými Achillovými šlachami; při pohledu zezadu jsou končetiny rovné a jsou postaveny svisle.

Zadní tlapy: Velmi malé a oválné, s prsty dobře navzájem oddělenými, ale ne rozevřenými (tlapky nejsou zaječí, ani kočičí); drápy jsou zvlášť dobře klenuté a přiměřeně dlouhé; polštářky tlap jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky nejsou žádoucí.

CHODY: Krok je dlouhý a pružný, energický a aktivní, vpředu dlouhý krok a zezadu silný posun. Při pohledu zezadu se pánevní končetiny pohybují navzájem téměř rovnoběžně, takže tlapky pánevních končetin dopadají přesně do stop hrudních končetin. S rostoucí rychlostí vykazují končetiny tendenci konvergovat ke středové linii pod těžištěm psa (single track). Průběh pohybu zůstává volný a pružný, bez viditelné námahy, hlava zvednutá a hřbet pevný.

KŮŽE: Hladká a pružná na celém povrchu těla.

OSRSTĚNÍ

SRST: U tohoto plemena existují dvě variety srsti.

Krátkosrstá varieta:

Srst ke krátká na celém těle dobře přiléhá. Je-li vybavena podsadou, je srst poněkud delší; Volnější, řidší srst na hrdle a na břiše je přípustná; srst je poněkud delší na hrdle a na ocase, krátká v obličeji a na uších. Je lesklá a měkká na omak. Bezsrstí psi jsou nepřípustní.

Dlouhosrstá varieta:

Srst by měla být jemná a hedvábná, rovná nebo lehce zvlněná; nepříliš hustá posada je žádoucí. Srst je delší a tvoří praporce na uších, na krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapách a na ocasu. Psi s dlouhou a načechranou srstí jsou nepřípustní.

BARVA: Přípustné jsou všechny barvy ve všech odstínech a kombinacích mimo merle barev.

HMOTNOST: U tohoto plemene se posuzuje jen hmotnost, ne velikost. Ideální hmotnost je mezi 1,5 a 3 kg. Jedinci s hmotností přesahující 3 kg se diskvalifikují.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

Chybění jednotlivých zubů.

Zdvojení zubů (přetrvávání mléčných zubů).

Deformované čelisti.

Špičaté uši.

Krátký krk.

Dlouhý trup.

Vyklenutý hřbet nebo spadající hřbet (lordóza nebo kyfóza).

Spáditá záď.

Úzká hruď, plochý hrudní koš.

Špatně nasazený, zatočený nebo příliš ocas.

Krátké končetiny.

Odstávající lokty.

Příliš úzce postavené pánevní končetiny.

TĚŽKÉ VADY:

Úzká mozkovna.

Malé oči, oči zapadlé nebo vystupující.

Dlouhá tlama.

Předkus a podkus.

Luxace čéšky.

VYLUČUJÍCÍ VADY:

Agresivita nebo bázlivost

„Jelenovitý“ typ (psi s netypickou celkovou stavbou nebo: velmi jemná hlava, dlouhý krk, štíhlé tělo, dlouhé končetiny).

Jedinci s otevřenou fontanelou.

Visící nebo krátké ucho.

Deformace čelistí

Extrémně dlouhý trup.

Chybějící ocas.

Dlouhosrstá varieta: Psi s velmi dlouhou, jemnou a načechranou srstí.

Krátkosrstá varieta: Lysá místa (alopecie).

Merle zbarvení

Jedinci s hmotností pod 500 g a nad 3 kg.

Každý jedinec vykazující fyzické abnormality nebo poruchy chování bude diskvalifikován.