WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Labradorský retrívr

Jeden z nejpopulárnějších psů poslední doby, v USA dokonce nejpopulárnější, nepochází z kanadského poloostrova Labrador, jak by se podle jména mohlo zdát, ale z jižnějšího New Foundlandu.
Klidný, vyrovnaný, neagresivní a přátelský pes atraktivního vzhledu našel uplatnění v mnoha oblastech, je to snad nejuniverzálnější pes. Využíván je jako pomocník při lovu, stopař, asistenční a canisterapeutický pes, k psím sportům, při vyhledávání výbušnin, drog, lidí v nepřístpných místech, ale zejména jako společník.
Velice důležité je i jeho uplatnění jako asistenční pes.
Labradorský retrívr miluje celou svou smečku včetně dětí, ale i většinu cizích lidí. Rozhodně se tedy nehodí za hlídače nebo obránce, to je proti jeho nátuře.
Tohoto psa je vhodné zaměstnat přiměřenou aktovitou a nebránit mu v občasné koupeli v řece nebo v rybníku, vždť k lásce k vodě byl vyšlechtěn.
Nevýhodou bývá zatíženost k některým dědičným chorobám. Proto štěně vybírejte velmi pečlivě a důkladně poznejte i jeho rodiče.
Jeho velké sklony k obezitě je nutné řešit dostatečnou fyzickou aktivitou a přiměřenými krmnými dávkami.
Labradora si pořiďte jen tehdy, pokud mu budete schopni zajistit dostatek společnosti. Čas od času umí být sám, ale bez smečky svých lidí trpí.


FCI-Standard č. 122

LABRADOR RETRIEVER
LABRADORSKÝ RETRÍVR

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie.

Překlad: Ing. Kateřina Bečková

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010.

VYUŽITÍ: Retrívr.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 8 Retrívři, slidiči,
vodní psi.
Sekce 1 Retrívři.
S pracovní zkouškou.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Častou teorií je, že labradorský retrívr pochází z pobřeží Grónska, kde rybáři používají psa podobného vzhledu k donášení ryb. Vynikající vodní pes; k tomu mu napomáhá i jeho srst odolná vůči vlivům počasí a unikátní ocas tvarem podobný vydřímu.
Pokud labradorského retrívra zasadíme do srovnání, nejedná se o velmi staré plemeno, jeho chovatelský klub byl založen v ruce 1916 a organizace Yellow Labrador Club byla založena v roce 1925. Svůj brzký věhlas si plemeno získalo při práci v poli. Labradora původně představil na březích koncem 19. Století plukovník Peter Hawker s Hrabětem z Malmesbury. Lorna, hraběnka z Howe, popsala tohoto psa, tehdy zvaného Malmesbury Tramp, jako „jeden z původních kořenů“ moderního labradorského retrívra.

CELKOVÝ VZHLED: Silně stavěný, s krátkými bedry, velmi aktivní; (což předem vylučuje přílišnou tělesnou hmotnost nebo substanci) s širokou mozkovnou; širokým a hlubokým hrudníkem a dobře klenutými žebry; široký a silný v bedrech a pánevních končetinách.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Vyrovnaný, velmi činorodý. Vynikající nos, jemná tlama; vášnivý milovník vody. Přizpůsobivý, oddaný společník.
Inteligentní, horlivý a poslušný, se silnou snahou zavděčit se. Laskavé a přívětivé povahy, bez stopy agresivity nebo nepřiměřené plachosti.

HLAVA

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Široká. Čistě řezaná bez masitých lící.
Stop: Vyjádřen.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Široká, nozdry dobře vyvinuté.
Tlama: Silná, není špičatá.
Čelisti / zuby: Čelisti střední délky, čelisti i zuby silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a v čelistech jsou posazeny kolmo.
Oči: Středně velké, vyjadřující inteligenci a dobrou povahu; hnědé nebo oříškově hnědé.
Uši: Nejsou velké ani těžké, visí a těsně přiléhají k hlavě, jsou posazeny poměrně daleko vzadu.

KRK: Suchý, silný, mohutný, přecházející v dobře postavené plece.

TRUP:
Horní linie: Rovná.
Bedra: Široká, krátká, pevně svázaná a silná.
Hrudník: Dobré šířky a hloubky, s dobře klenutými „sudovitými“ žebry – tento dojem nesmí být vytvářen tím, že pes nese přílišnou hmotnost.

OCAS: Charakteristický znak, velmi silný v nasazení, postupně se zužující ke špičce, střední délky, bez praporců, ale je po celém obvodu pokrytý krátkou, silnou, hustou srstí, což budí dojem „kulatosti“ a tento vzhled je popisován jako „vydří“ ocas. Může být nesen vesele, ale neměl by se stáčet nad hřbet.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: Hrudní končetiny při pohledu zepředu nebo ze strany postavené od loktů kolmo k zemi.
Plece: Dlouhé a šikmé.
Předloktí: Přední silných kostí a rovné.
Přední tlapy: Kulaté, kompaktní; dobře klenuté prsty a dobře vyvinuté polštářky tlap.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: dobře vyvinutá záď, směrem k ocasu neklesá.
Koleno: Dobře zaúhlené.
Zadní nadprstí (nárt): Hlezna nízko postavená. Kravský postoj je vysoce nežádoucí.
Zadní tlapy: Kulaté, kompaktní; dobře klenuté prsty a dobře vyvinuté polštářky tlap.

CHODY / POHYB: Volný, pokrývající odpovídající prostor; přímý a rovnoběžný pohyb hrudních i pánevních končetin.

OSRSTĚNÍ
Srst: charakteristický znak, krátká, hustá, bez zvlnění nebo praporců, na omak působí jako tvrdá; podsada odolná proti povětrnostním vlivům.

Barva: Jednobarevná černá, žlutá nebo játrová/čokoládová. Žlutá dosahuje od světle krémové po červenou liščí barvu. Povolena je malá bílá skvrna na hrudníku.

VELIKOST:
Ideální výška v kohoutku: Psi: 56 – 57 cm.
Feny: 54 – 56 cm.

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů musí být posuzována jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY
Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.