WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Pumi

Činorodý a temperamentní hlídač, samostatný a velice inteligentní.
Tento pes je velice aktivní, a proto je nutné ho přiměřeně zaměstnat. Lenošit sice umí, ale není to pro něho to pravé. Lepší je dopřát tomuto středně velkému divochovi patřičné zaměstnání, jako jsou psí sporty nebo pastva dalších domácích zvířat.
S lidmi, psy i zvířaty vychází dobře, pokud má dobrou výchovu, k cizím může být ostražitý a nedůvěřivý.
Jeho štěkací schopnosti jsou nadprůměrné, proto dobře ohlídá svěřený prostor i majetek.
Je možné chovat ho i v bytě, ale v tom případě opravdu potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání na procházkách a výletech.
Pumi nevyžaduje žádnou zvláštní péči kromě pravidelné údržby srsti.


FCI - Standard Nr. 56 / 13. 09. 2000 / D

PUMI

PŘEKLAD: Peter Weit. Ing.K.Bečková do ČJ
ZEMĚ PŮVODU: Maďarsko

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 06. 04. 2000.

POUŽITÍ: Teriérům podobný honácký pes. Je vhodný také k pohánění větších zvířat. Jeho čich je dobře vyvinutý. Skvěle se osvědčil při boji proti dravé zvěři a hlodavcům. Je vynikajícím domácím psem a bez problémů snáší chov v bytě. Potřebuje hodně pohybu a je vynikajícím společenským psem a psem pro sportovní kynologii.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 1 Ovčáci a honáčtí psi
(s výjimkou švýcarských salašnických psů).
Sekce 1 Ovčáčtí psi
Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Pumi vznikl v 17. – 18. století v Maďarsku křížením primitivních puli s importovanými německými a francouzskými psy podobnými teriérům s postavenýma ušima. Za samostatné plemeno se považuje od počátku 20. století.

CELKOVÝ VZHLED: Jedná se o středně velikého, teriérům podobného ovčáckého psa, který je vždy naladěn na žertování a legraci. Jeho charakter teriéra nejlépe dokazuje jeho hlava. Obličejová partie je protažená a horní třetina vztyčených uší se sklápí dopředu. Tělesná stavba je kvadratická. Díky jeho neustálé pozornosti je nesení jeho krku vyšší než u průměrných psů. Středně dlouhá, zvlněná srst tvoří kudrny. Pumi se vyskytuje ve více barevných rázech, ale vždy musí být jednobarevný.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:
• Délka těla odpovídá kohoutkové výšce.
• Hloubka hrudníku činí poněkud méně než je polovina kohoutkové výšky.
• Délka tlamy je poněkud kratší než polovina celkové délky hlavy.
• Délka krku odpovídá délce hlavy a činí 45 % kohoutkové výšky.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Tento opravdu živý a činorodý honácký pes má neúnavný temperament. Je mimořádně odvážný a vůči cizím osobám poněkud nedůvěřivý. Díky svému rozumnému chování, celkové živosti a bohatosti výrazů je vždy a všude schopen přitahovat pozornost. Pumi je poměrně hlasitý pes. Jeho celkový vzhled vyzařuje potřebu činnosti a vzhledem k jeho neklidu a podnikavosti jsou všechny jeho končetiny a části těla neustále v pohybu. Je vždy aktivní a v pohotovosti. Plaché nebo flegmatické chování jsou tomuto plemeni cizí.

HLAVA: poměrně dlouhá a štíhlá. Tvar hlavy je charakterizován protaženou čenichovou partií.

MOZKOVNA:
Lebka: Temenní partie je poměrně široká a klenutá. Dlouhé čelo je jen málo klenuté, při pohledu ze strany je ploché. Nadočnicové oblouky jsou přiměřeně vyvinuty.
Stop: Téměř neznatelný. Rovina čela probíhá mezi očima téměř rovně až ke hřbetu nosu.

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI:
Nosní houba: Štíhlá, tupě řezaná, u všech barevných rázů vždy jen černá.
Tlama: Hřbet nosu je rovný. Protažená obličejová část hlavy se směrem k nosu zužuje, nikdy ale není špičatá.
Pysky: Pevně přiléhají k čelistem, jsou tmavě pigmentované.
Čelisti / zuby: Silné čelisti. Silné a dobře vyvinuté zuby jsou bílé. Pravidelný, zubnímu vzorci odpovídající úplný nůžkový skus.
Líce: Dobře osvalené.
Oči: Středně daleko od sebe posazené a trochu šikmo uložené, středně velké, oválné, dobře uzavřené, tmavě hnědé. Výraz je živý a inteligentní. Okraje očních víček pevně přiléhají k oční bulvě a jsou dobře pigmentované.
Uši: Vzpřímené uší jsou vysoko nasazené. Horní třetina ucha se sklápí dopředu. Středně velké, stejnoměrně postavené a nesené uši mají tvar obráceného písmene V. Jejich výraz je živý.

KRK: Středně dlouhý, málo klenutý, dobře osvalený. Tvoří úhel mezi 50 a 55 stupni s horizontálou. Kůže na hrdle je suchá, pevně přiléhající, bez záhybů a vrásek.

TRUP: Svalstvo je dobře vyvinuté, suché, mimořádně pevné a houževnaté. Jedná se o mimořádně štíhlé plemeno harmonického vzhledu.
Horní linie z profilu: Rovná.
Kohoutek: Vyjádřený, dlouhý a dozadu skloněný.
Hřbet: Krátký, rovný a pevný.
Bedra: Krátká, pevná a rovná.
Záď: Krátká, lehce spadající, střední šířky.
Hruď: Přední fronta hrudi je rovná, není široká, ale spíše hluboká. Žebra jsou lehce klenutá, spíše plochá. Hrudní koš je hluboký, dlouhý a dosahuje až na úroveň loktů.
Břicho: pevné, směrem dozadu vtažené.

OCAS: Vysoko nasazený ocas tvoří široký kruhový oblouk nad zádí. Srst na spodní straně ocasu je 7 až 12 centimetrů dlouhá, drátovitá, odstávající, s malým množstvím podsady. Vrozeně zkrácený ocas nebo kupírovaný ocas je nepřípustný.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny vycházející z přední fronty hrudníku podpírají trup jako sloupy. Jsou svisle postavené, rovnoběžné a nejsou příliš široce postavené.
Plece: Lopatka je dlouhá a lehce skloněná. Její úhel sklonu k horizontále činí cca 55°. Špičky lopatek stojí svisle nad nejhlubším bodem hrudníku.
Nadloktí: Krátké a dobře osvalené. Lopatka a pažní kost tvoří v rameni úhel zhruba 100°-110°.
Loket: Těsně přiléhá k tělu.
Předloktí: Dlouhé, štíhlé.
Přední nadprstí: Strmé.
Tlapy hrudních končetin: Kulaté kočičí tlapky s těsně navzájem přiléhajícími prsty. Polštářky tlap jsou pružné. Drápy jsou silné, černé nebo břidlicově šedé.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Pánevní končetiny jsou velmi silné. Při pohledu ze strany jsou postaveny poněkud směrem dozadu. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovnoběžné, nepříliš úzce, ale ani příliš široce.
Stehna: Svalnatá, dlouhá a dozadu skloněná.
Kolena: Na stejné výšce jako lokty.
Lýtka: Dlouhá, štíhlá.
Hlezna: Hlezno je štíhlé a ostře řezané.
Zadní nadprstí (nárt): Krátké, strmé.
Tlapy pánevních končetin: Jako tlapy hrudních končetin. Paspárky jsou nežádoucí.

CHODY: Pohyb je vysloveně živý, temperamentní. Krok je krátký, energický, dynamický a harmonický. Držení je odvážné a hrdé. Klus je lehký a harmonický; pes klade tlapy pánevních končetin přesně do stop tlap hrudních končetin.

KŮŽE: Bez záhybů a vrásek, silně pigmentovaná. Holé plochy kůže jsou černé nebo břidlicově šedé.

OSRSTĚNÍ

SRST: Zvlněná, kudrnatá srst tvoří chomáče a nikdy není hladká ani zplstnatělá. V průměru jsou chlupy v srsti dlouhé 4 až 7 cm, drží v menších nebo větších chomáčcích, jsou chundelaté a husté. Osrstění se skládá ze silné, ale ne hrubé, drátovité krycí srsti a měkké podsady. Středně dlouhé, husté, drátovité pesíky na uších ční nahoru. Oči a partie tlamy nejsou porostlé dlouhou srstí. Žádoucí úpravy srsti se dosahuje trimováním rukou. Menší korekce nůžkami na hlavě a na končetinách jsou možné. Celou srst upravovat pomocí nůžek je však nežádoucí.

BARVA:
• Šedá v různých odstínech (barva je obecně při narození černá a postupně světlá na šedou).
• Černá.
• Odstíny žluté (fakó – plavá). Základní barvy: červená, žlutá, krémově zbarvená (žádoucí je černý nebo šedý nádech a vyjádřená maska).

Bílý znak na hrudi s průměrem pod 3 cm a / nebo bílá čárka na prstech nejsou vadou.
Barva srsti musí být vždy vyjádřená a jednobarevná.

• Bílá.

VELIKOST A HMOTNOST :
Kohoutková výška:
U psů: 41 až 47 cm. Ideální velikost: 43 až 45 cm.
u fen: 38 až 44 cm. Ideální velikost: 40 až 42 cm.
Hmotnost:
Psi: 10 až 15 kg. Ideální hmotnost: 12 až 13 kg.
Feny: 8 až 13 kg. Ideální hmotnost: 10 až 11 kg.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.


VYLUČUJÍCÍ VADY:
• Kulatá hlava podobná pulimu. Obličejová a nosní partie kratší než 40 % celkové délky hlavy.
• Silně vyjádřený stop.
• Chybění jednoho zubu nebo několika zubů, pokud jde o řezáky, špičáky, třeňové zuby (premoláry) 2-4, stoličky (moláry) 1-2; chybění více než 2× PM1; na M3 se nebere zřetel.
• Předkus nebo podkus, zkřížený skus.
• Zcela vzpřímené uši; uši visící hned od nasazení nebo nestejně nesené uši.
• Krátká, hladká srst; dlouhá, silně zplstnatělá srst nebo odstávající srst bez struktury.
• Čokoládově zbarvená a vícebarevná srst a dále jakýkoliv druh ostře ohraničených skvrn (například tříslové odznaky, tvorba pláště atd.).
• Velikost odchylující se od mezí stanovených standardem.

Pozn.: psi musí vykazovat dvě očividně+ normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.