Pyrenejský ovčák je plemeno malé až střední velikosti (jedná se spolu s pyrenejským ovčákem s dlouhou srstí o nejmenší francouzské plemeno pasteveckých psů), které připomíná menšího Picardského ovčáka. Plemeno má štíhlou, atletickou postavu, což mu poskytuje jak rychlost, tak vytrvalost, což je typické pro menší pastevecké psy. Oba druhy jsou anatomicky téměř identické, přestože je popisováno, že hladkosrstá varieta je mírně kratší na těle a má kompaktnější tlapky. Plemeno je považováno za velmi odolné, a jeho stavba mu poskytuje impozantní vytrvalost, zejména při práci v nadmořských výškách, snadno překoná více než 32 kilometrů za den.
Srst Pyrenejského ovčáka může být středně dlouhá (nazývaná kočičí srst) nebo dlouhá. Dlouhosrsté varianty mají delší srst na obličeji, zatímco hladkosrstá varieta má na obličeji mnohem kratší srst. Srst plemene poskytuje vynikající ochranu před extrémními povětrnostními podmínkami, zejména u dlouhosrstých variant. Variace ve srsti plemene naznačují, že je plemeno primárně chováno pro pracovní schopnosti a ne pro vzhled.
Tradičně byly u Pyrenejského ovčáka kupírovány uši a ocas, i když tento zvyk již není běžný kvůli omezením/zákazům.
Pyrenejský ovčák je extrémně aktivní plemeno, někdy popisované jako „ohnivá koule“. Je velmi inteligentní a bystrý, roztomilý, s rychlými reakcemi a je plný energie. Stejně jako mnoho plemen ovčáků je toto plemeno spíše opatrné k cizím lidem, i když se říká, že krátkosrstá varieta je méně nedůvěřivá.
PYRENEJSKÝ OVČÁK, S HLADKOU SRSTÍ V OBLIČEJI (Chien de berger des Pyrénées à face rase).
@ R.A.C.P. 2000
PŘEKLAD: Paní Pamela Jeans-Brown, revidoval Alain Pécoult a Raymond Triquet.
ZEMĚ PŮVODU: Francie.
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 13/03/2001.
VYUŽITÍ: Ovčácký pes.
KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 1 Ovčáčtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů).
Sekce 1 Ovčáčtí psi.
S pracovní zkouškou.
KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Tato varieta pyrenejského ovčáka se vyskytovala převážně v předhůří Pyrenejí, kde si podle tvrzení Bernarda SÉNAC-LAGRANGE (klubová ročenka 1927) tohoto plemena „velmi cenili obchodníci s koňmi a honáci“. Jeho mimořádné vlastnosti ve srovnání s jinými plemeny pyrenejských ovčáků vedly k tomu, že uvedené plemeno má od roku 1920 ve standardu svůj doplněk.
CELKOVÝ VZHLED: Celkově má pyrenejský ovčák s hladkou srstí v obličeji stejné charakteristické vlastnosti jako dlouhosrstý pyrenejský ovčák.
DŮLEŽITÉ PROPORCE:
• Mozkovna je přibližně stejné šířky i délky
• Tlama je poněkud kratší než mozkovna, ale delší než tlama variet s polodlouhou srstí.
• Délka trupu téměř odpovídá kohoutkové výšce psa.
• Vzdálenost loktů od podložky přesahuje polovinu kohoutkové výšky psa.
CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Živý, činorodý, poslušný pes, někdy nedůvěřivý k cizím.
HLAVA: Pokrytá krátkou jemnou srstí (proto název „s hladkou srstí v obličeji“). Tlama je poněkud delší než tlama variet pyrenejských ovčáků s polodlouhou srstí.
TRUP: Poněkud kratší než u dlouhosrstého pyrenejského ovčáka, jeho trup je více čtvercový.
KONČETINY: Pokryty hladkou srstí s lehkými třásněmi srsti na předních bězích a kalhotami na pánevních končetinách. Tlapy obou párů končetin jsou těsně sevřené a klenutější než u dlouhosrstého ovčáka.
Zaúhlení je u této variety otevřenější.
CHODY / POHYB: Celkově má pyrenejský ovčák s hladkou srstí v obličeji poněkud kratší záběr než dlouhosrstá varieta.
OSRSTĚNÍ: Na trupu je srst polodlouhá nebo poněkud kratší než polodlouhá. Nejdelší jsou chlupy na šíji a kohoutku (dosahují délky 6-7 cm) a na střední linii hřbetu (4-5 cm).
VELIKOST:
Výška v kohoutku: Psi: 40 – 54 cm
Feny 40 – 52 cm
VADY: Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.
Diskvalifikující vady jsou shodné jako u dlouhosrsté variety s výjimkou vad popisujících srst a proporce.
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.