WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Bígl (Beagle)

Středně velký, přiměřeně silný, přátelelský pes atraktivního vzhledu.
Velice snášenlivý k ostatním psům i domácím zvířatům, milující člen lidské smečky.
Bígl potřebuje opravdu hodně pohybu a vyžití, jinak bude nešťastný. Můžete ho mít i v bytě, ale tři krátké procházky denně mu určitě stačit nebudou.
U bígla je nutná pečlivá výchova. Má mimořádně vyvinuté instinkty a pokud narazí na stopu, je těžké ho odvolat. Na to je nutné dávat pozor, nesetkal jsem se s jiným plemenem, u kterého by se lidem tolik psů zaběhlo, jako u bíglů.
Protože jde o psa po všech stránkách atraktivního, i bíglovi se nevyhnula přehnaná popularita. A to s sebou přineslo jeden velký problém, a to takzvané množitele.
Mnoho neseriozních chovatelů vycítí módní vlnu toho či jiného plemene a bezohledným chovem se snaží toho využít. Dejte si na to pozor a nikdy si nekupujte psa bez průkazu původu. Vůbec nejhorší je koupit psa "bez PP po rodičích s PP". Takovému "chovateli" se vyhněte obloukem, jen vydělává na psím utrpení.
Píšu to proto, že právě u bíglů je problém s bezohlednými množiteli velice rozšířený. Pokud si chcete pořídit bígla, určitě se podívejte do nějaké registrované chovatelské stanice, raději jich navštivte více. Psa si kupujete na delší dobu, právě bígl se dožívá i 15 a více let, tak vše nepokažte hned na začátku.
Kdo je aktivně naladěn, nebo je lovec, najde v bíglovi skvělého parťáka.


FCI standard č. 161 / d z roku 1987 - oficiální znění
Skupina 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce 1.3 - Malí honiči S pracovní zkouškou

Celkový vzhled - Robustní, kompaktní pes, působící dojmem kvality, aniž by působil dojmem hrubosti.

Chování, temperament - Veselý pes určený původně k lovu především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Neohrožený, velmi činorodý, vytrvalý a cílevědomý. Bystrý, inteligentní a vyrovnané povahy. Laskavý a pohotový, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

Hlava - Střední délky, silná, aniž by byla hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem.
Stop: Výrazný; pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a špičkou čenichu.
OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Široká, přednostně černá, ale u psů se světlejším zbarvením je přípustná i slabší pigmentace. Široce otevřené nozdry.
Tlama: Není špičatá.
Pysky: Přiměřeně převislé.
Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
Oči: Tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, dosti velké, nejsou ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe posazené, s mírným, milým výrazem.
Uši: Dlouhé, na špičkách zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř ke konci čenichu. Nízko nasazené, jemné, nesené visící a ladně přiléhající k lícím.

Krk - Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem, lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle.

Uši
Horní linie: Rovná a vodorovná.
Bedra: Krátká, dobře vyvážená. Bedra silná a pružná.
Hrudník: Dosahuje až pod úroveň loktů. Žebra dobře klenutá a dosahující daleko dozadu.
Břicho: Není přehnaně vtažené.

Ocas - Silný, střední délky. Vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však stočený nad hřbet ani od kořene nesměřuje kupředu. Dobře osrstěný zejména na spodní straně

Končetiny
HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny rovné, umístěné správně pod psem, dobré substance, s kulatými kostmi, směrem k tlapám se nezužují.
Plece: Dobře skloněné dozadu, ne přehnaně těžké.
Lokty: Pevné, nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Výška k lokti odpovídá zhruba polovině kohoutkové výšky.
Zápěstí: Krátká.
PÁNEVNÍ KONČETINY:
Stehna: Svalnatá.
Kolena: dobře zaúhlená.
Hlezna: Pevná, nízko postavená a navzájem rovnoběžná.
TLAPY: Pevné a dobře uzavřené. Prsty klenuté a opatřené silnými polštářky. Ne zaječí tlapky. Drápy krátké.

Chody, pohyb - Rovný hřbet, bez známek vlnění. Dlouhý krok je volný, dosahuje rovně daleko dopředu bez nadměrně vysoké akce; Hnací impuls vychází z pánevních končetin. Pohyb pánevních končetin by neměl být úzký, hrudní končetiny nepádlují ani se nekříží.

Osrstnění
SRST: Krátká, hustá a odolná proti počasí.
BARVA: Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrové. Špička ocasu bílá.

Velikost - Požadovaná minimální kohoutková výška je 33 cm (13"). Požadovaná maximální kohoutková výška je 40 cm (16")

Vady - Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.