Už mnoho set let se v číně vyskytuje nejpodivnější ze všech psů, tajemný čau-čau. Je tak odlišný od ostatních psů!
Nejen modrý jazyk, údajně pozůstatek po medvědích předcích (tuto hypotézu lze ovšem vyloučit), ale i jeho celkový vzhled a hlavně povaha!
Čau čau je zamyšlený pes jednoho pána. V rámci rodiny si oblíbí i ostatní lidi, ale s cizími skoro nekomunikuje. Asi si myslí, že to nemá zapotřebí.
Čau čau si vůbec často něco myslí. A proto slepě neposlouchá. Jeho výcvik je obtížný a vzhledem k povaze plemene není čau čau vhodný jako pes, který bude na slovo poslouchat a plnit s radostí pokyny pána.
Nevýhody tohoto plemene jsou hlavně jeho svéhlavost, výhodou neúplatnost a věrnost tomu, koho si zvolí za vůdce smečky.
Pokud jste smířeni s častou péčí o srst, špatnému snášení vedra a přenesete se přes jeho jedinečnou povahu, získáte úžasného a chytrého společníka.
20.02.2012/CZ
FCI-Standard N° 205
ČAU – ČAU
(CHOW-CHOW)
ZEMĚ PŮVODU: Čína
Překlad: Kateřina Samková
PATRONACE: Velká Británie
DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010
POUŽITÍ: hlídací a společenský pes.
ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.: Skupina 5 špicové a primitivní plemena
Sekce 5 asijští špicové a příbuzná plemena
Bez zkoušky z výkonu.
KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: Předkové pocházejí z Číny, kde byli drženi jako hlídací a lovečtí psi. Čau je v Číně znám již po více než 2000 let a je příbuzný špicům nordického typu a zároveň má v sobě něco z mastifa. Díky tomu, že Čína byla uzavřená vůči okolnímu světu se čau-čau objevuje v jiných zemích až kolem roku 1800. Koncem osmnáctého století si našel cestu do Anglie a poprvé na sebe upozornil v roce 1925, kdy byl oficiálně předveden na výstavě Crufts.
CELKOVÝ VZHLED: aktivní pes s krátkou, kompaktní a uzavřenou stavbou těla, velice dobře vyvážený, lvího vzhledu, hrdého a důstojného nesení těla, kompaktního rámce, ocas je nesen nad hřbetem. Vždy by měl být schopen volného pohybu a nesmí mít přemíru osrstění, které by omezovalo aktivitu nebo bylo stresujícím v horkém počasí. Modro – černý jazyk je charakteristický.
DŮLEŽITÉ PROPORCE: Vzdálenost od kohoutku k loktům je stejná jako vzdálenost od lokte k zemi.
POVAHA / TEMPERAMENT: klidný pes, dobrý strážce, nezávislý, věrný, ale poněkud rezervovaný.
HLAVA:
MOZKOVNA:
Lebka: plochá a široká
Stop: nevyjádřený.
OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: velká a široká, černá (s výjimkou krémově a téměř bíle zbarvených jedinců, u nichž je přijatelný světleji zbarvený nos, a modrých a plavých jedinců, kteří mají nos v barvě srsti). Ale černá je preferovaná ve všech případech.
Tlama: střední délky, široká od očí až ke špičce nosu (tlama není na konci špičatá jako například u lišky). Dobře vyplněná pod očima.
Pysky: Černá tlama včetně patra a pysků s modro-černým jazykem je ideální. Avšak mírný přechod k barvě srsti na dásních je přípustný u modrých a plavých jedinců a u krémových a bílých jedinců je toto ještě patrnější.
Čelisti/Zuby: zuby jsou silné a rovné, čelisti silné, s perfektním, pravidelným, úplným, nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazeny do čelistí.
Oči: tmavé, oválné, středně velké a jasné. U modrých a plavých jedinců jsou povoleny oči barvy odpovídající barvě srsti. Jasné oči, nevykazující vychlípení očního víčka (entropium), nesmí být penalizovány pouze z důvodu velikosti.
Uši: malé, silné, s mírně zaoblenou špičkou, pevně nesené a široce nasazené, ale nakloněné nad oči a mírně vzájemně k sobě, což psovi dodává zvláštní zamračený výraz, charakteristický pro plemeno. Tohoto výrazu nesmí být dosaženo volnou zvrásněnou kůží hlavy.
KRK: silný, plný, nikoliv krátký. Harmonicky přecházející v plece, mírně klenutý. Dostatečně dlouhý aby mohl nést hlavu hrdě nad horní linií.
TĚLO:
Hřbet: krátký, rovný a silný.
Bedra: silná.
Hrudník: široký a hluboký. Žebra dobře vyklenutá, ale nikoliv sudovitá.
OCAS: nasazený vysoko, nesený nad hřbetem.
KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY:
Plece: Svalnaté a šikmo uložené
Loket: Stejná délka od kohoutku k lokti a od lokte k zemi
Předloktí: perfektně rovné s dobrou stavbou kostí
Přední tlapa: malá, oblá, kočičí, dobře postavená na prstech
PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: V profilu je tlapa v jedné linii s kyčelním kloubem
Stehno: Dobře vyvinuté
Koleno: jen mírně zaúhlené
Bérec: Dobře vyvinutý
Metatarsus (Nárt): Hlezno velmi nízko posazené, od hlezna směrem dolů téměř rovné, nikdy se neohýbá dopředu.
TLAPKY: malé, kulaté, kočičí, dobře stojící na prstech.
CHOD/ POHYB: relativně krátký krok, pánevní končetiny nezvedá vysoko, vypadá, jako by klouzal po zemi, což má za následek kyvadlovitou akci při pohledu z profilu. Jeho charakteristický krátký chod mu umožňuje pohybovat se volně, nikdy ne vláčivě a s výbornou výdrží. Hrudní a pánevní končetiny se pohybují navzájem paralelně a přímo vpřed. Jedinci plemene by měli být schopni volného a harmonického pohybu bez žádných znaků utrpení.
OSRSTĚNÍ:
SRST: dlouhá nebo krátká.
- dlouhá srst: bohatá, hustá, rovná a otevřená ale ne přílišné délky. Krycí srst má poměrně hrubou texturu, podsada je jemná a hustá. Zvláště bohatá je srst kolem krku, vytvářející hřívu nebo límec, a na zadní straně stehen, kde vytváří kalhotky.
- krátká srst: krátká, bohatá, hustá, rovná, otevřená, nikoliv ploše přiléhající, s plyšovou texturou.
Jakékoliv umělé zkracování srsti, které mění přirozený obrys nebo výraz, musí být penalizováno s výjimkou tlap, které mohou být upravené.
BARVA: celé tělo zbarvené černě, červeně, modře, plavě, krémově nebo bíle, často v mírně různých odstínech, ale nikoliv s různobarevnými skvrnami nebo vícebarevné (spodní část ocasu a zadní strana stehen jsou často světlejší barvy).
VÝŠKA:
Výška v kohoutku: Psi: 48 až 56 cm
Feny: 46 až 51 cm
VADY: jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a k jejímu vlivu na zdraví a dobrý stav psa.
VYŘAZUJÍCÍ VADY:
• Agresivní nebo přespříliš plaší psi
• Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.