WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Deerhound (Skotský jelení­ pes)

Vznešený skotský aristokrat.
Deerhound, neboli skotský jelení pes, je potomkem psů, které chovali již Keltové. Byl používán k lovu vlků, a po jejich vyhubení k lovu jelenů.
Dnes je to hrdý, ale velice přátelský a chytrý společník.
Má sice rád pohodlí a nejraději by spal s páníčkem v posteli, ale potřebuje hodně pohybu. Proto není vhodný k chovu v bytě. Potřebuje zahradu nebo výběh, a dlouhé procházky k tomu.
Přes svůj hrozivý vzhled není agresivní. Své teritorium chrání, ale není vhodný jako obranář.
Pokud deerhoundovi poskytnete dost pohybu, najdete v něm úžasného společníka.


Standard
ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.06.1987.
VYUŽITÍ: Dostihový pes, lovecký pes, společenský pes.
KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 10 chrti
Sekce 2 Hrubosrstí chrti.
Bez pracovních zkoušek.
CELKOVÝ VZHLED: Podobá se hrubosrstému greyhoundovi větších rozměrů a se silnější stavbou kostry.
CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Stavba těla vyvolává dojem jedinečné kombinace rychlosti, síly a především vytrvalosti, která je nezbytná k uštvání jelena; nicméně se stále zůstává zachována ušlechtilá důstojnost. Laskavý a přátelský. Poslušný a učenlivý, protože je dychtivý vyhovět. Povolný a vždy v dobré náladě, nikdy není podezřívavý, agresivní, ani nervózní. Projevuje se s důstojným klidem.
HLAVA: Dlouhá.
LEBEČNÍ PARTIE: Mozkovna: Spíše plochá než kulatá, s velmi lehkým vyvýšením nad očima. Nejširší mezi ušima, mírně se zužuje směrem k očím. Mozkovna je pokryta dost dlouhou srstí, která je měkčí, než ostatní osrstění. Stop: Žádný stop.
OBLIČEJOVÁ PARTIE: Nosní houba: Mírně orlí a černý. Tlama: Výrazněji se zužuje směrem k nosu. U světleji zbarvených psů se dává přednost černé tlamě. Pysky: Rovný. Zřetelný knír ze skoro hedvábné srsti, dostatečná bradka. Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Oči: Tmavé. Obecně tmavě hnědé nebo oříškově hnědé. Světlé oči jsou nežádoucí. Oči jsou skoro kulaté a mají pokojný výraz, je-li pes v klidu, ale když je vzrušen, má pronikavý, do dálky zaměřený pohled. Víčka jsou černě lemována. Uši: Vysoko nasazené a v klidu složené dozadu. Při vzrušení jsou pozdvižené nad hlavu, ale nepřestávají být složené. V některých případech jsou zpola vzpřímené. Krajně nežádoucí je ucho velké, tlusté, ploše na hlavě zavěšené či ucho postavené. Ucho je porostlé měkkou lesklou srstí jako myší kožíšek; čím kratší tím lepší; na uších nemá být dlouhá srst, ani třásně. Uši černé nebo tmavě zbarvené.
KRK: Velmi silný, dobré délky, která bývá někdy poněkud zakryta hřívou. Týlní hrbol výrazně vyčnívá v místě nasazení hlavy. Krk je bez laloku.
TRUP: Trup a celková stavba těla je jako u greyhounda s většími proporcemi a se silnějšími kostmi. Hřbet: Rovná horní linie je nežádoucí. Bedra: Dobře klenutá, záď směrem k ocasu neklesá. Záď: Spáditá, široká a plná síly. Hrudník: Hrudní koš spíše hluboký nežli široký, ne příliš úzký ani plochý ze stran.

OCAS: Dlouhý, silný u kořene, zužující se a dosahující skoro až na zem. V postoji spadá úplně rovně dolů anebo je lehce prohnutý. V pohybu je nesen prohnutý, ale nikdy se nezvedá nad hřbetní linii. Dobře pokrytý srstí; na horní straně silnou a drátovitou, na spodní straně delší, tvorba lehkých třásní ke konci ocasu není na závadu. Zatočený nebo do kruhu nesený ocas je nežádoucí.
KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY: Přední běhy rovné, dobrých kostí a ploché. Plece: Správně uložené, ne příliš navzájem vzdálené. Přetížené a strmé lopatky jsou nežádoucí. Loket a předloktí: Žádoucí je dobrá šířka.
PÁNEVNÍ KONČETINY: Velká délka od kyčlí k hleznům. Kosti silné a ploché. Kyčle: Široce od sebe posazené. Kolena: Dobře zaúhlená.
TLAPY: Kompaktní a dobře klenuté. Silné drápy.
CHODY / POHYB: Nenucený, aktivní a životný, s dlouhým záběrem.
OSRSTĚNÍ
SRST: Střapatá srst, ale ne příliš mnoho srsti. Vlnitá srst je nepřijatelná. Správné osrstění je husté, těsně přiléhající, střapaté; na omak se jeví srst drsná či kadeřavá. Na trupu, šíji a končetinách je tvrdá a drátovitá srst dlouhá zhruba 7 cm (3 palce) až 10 cm (4 palce); na hlavě, hrudi a na břiše je mnohem jemnější. Na vnitřní straně předních i zadních končetin vytváří srst lehké třásně.
BARVA: Tmavě modrošedá, tmavší a světlejší šedá nebo žíhaná a žlutá, pískově červená nebo červenohnědá s černou maskou a s černýma ušima, končetinami a ocasem. Bílý znak na hrudi, bílé prsty a malá bílá špička na ocase jsou povoleny, ale čím méně bílé, tím lépe, aby pes se jevil jednobarevný. Bílé znaky na hlavě či bílý límec jsou nepřípustné.
VELIKOST A HMOTNOST: Psi : Požadovaná minimální kohoutková výška je 76 cm (30").
Hmotnost cca 45,5 kg (100 liber).
Feny : Požadovaná minimální kohoutková výška je 71 cm (28").
Hmotnost cca 36,5 kg (80 liber).
VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.