WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Gordonsetr

Původně lovecké plemeno skotského původu časem začalo plnit i úlohu společníka.
K obojímu má dobré předpoklady.
Je společenský, přátelský a neagresivní, oddaný rodině a velký kamarád dětí. Když k tomu přidáme i atraktivní vzhled, vidíme temperamentního a věrného psa.
K ostatním psům a domácím zvířatům se chová přátelsky. Ale lovecké a průzkumnické instinkty ho zcela neopustili a proto je nutné počítat s tím, že může mít tendenci se zaběhnout někam na průzkum.
Vzhledem k jeho přívětivé povaze se nehodí k hlídání.

Standard FCI č. 6 /23.11.2009/F

Gordonsetr
(Gordon Setter)

Překlad do francouzštiny: prof. R. Triquet
Překlad z francouzštiny: Helena Dvořáková

Původ: Velká Británie

Datum zveřejnění platného standardu: 28.07.2009

Použití: stavěcí pes (ohař)

Klasifikace F.C.I. Skupina 7 stavěcí psi (ohaři)
Sekce 2.2 stavěcí psi britští a irští; setři;
S pracovní zkouškou.

Celkový vzhled:
Tento pes je lovecký, stavěný pro cval, jeho vzhled odpovídá typu huntera (loveckého koně), schopného snést zatížení. Jeho stavba musí být celkově harmonická.

Použití / povaha:
Je to pes inteligentní, schopný, působící důstojně. Je hrdý, společenský, od přirozenosti ušlechtilý a klidný.

Hlava: je spíše hluboká než široká. Vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu je větší, než od stopu k nosu. Oblasti nad i pod očima jsou suché, dobře modelované.

Oblast mozková:
Mozkovna: je mírně zaoblená. Nejširší je mezi ušima. Je širší, než nosní hřbet, s výrazným týlním hrbolem.
Stop: výrazný.

Část obličejová:
Nosní houba: je velká a široký, s otevřenými nozdrami, černá.
Nosní partie: je dlouhá, její linie jsou téměř rovnoběžné. Není
špičatá ani úzká. Její výška se nesmí rovnat její délce.
Pysky: nejsou volné; Jejich okraje jsou výrazně ohraničené.
Čelisti / zuby: čelisti jsou silné a mají perfektní kompletní nůžkový skus, což značí, že horní řezáky překrývají spodní v těsném kontaktu a jsou správně postaveny v čelistech.
Líce: jsou tak málo vyplněné, aby hlava byla suchá.
Oči: ani příliš zapadlé, ani vystouplé, ale uložené dostatečně hluboko v očních jamkách. Jejich výraz je milý a inteligentní. Jsou tmavě hnědé a zářivé.
Uši: středně dlouhé a jemné. Zavěšené nízko a visící těsně podle hlavy.

Krk: dlouhý, suchý a klenutý (horní linie je konvexní), bez laloku.

Tělo: středně dlouhé.
Bedra: široká a mírně klenutá.
Hrudník: hluboký, nepříliš široký. Žebra jsou dobře klenutá,dobře vyvinutá na zadní části hrudního koše.

Ocas: rovný nebo mírně prohnutý; nesmí délkou přesahovat hlezenní kloub. Je nesen horizontálně ve výši hřbetní linie nebo pod ní. U kořene je silný, ke špičce se zeštíhluje. Vlajka, která začíná hned u kořene, je tvořena rovnou dlouhou srstí, která se směrem ke špičce zkracuje.

Končetiny:
Hrudní končetiny: silné, se silnými rovnými kostmi.
Lopatky: lopatky jsou dlouhé a skloněné dozadu (šikmě uložené), ploché, široké a přiléhající ke kohoutku. Jsou dobře pohyblivé, nejsou přetížené.
Lokty: jsou nízko a přiléhají k tělu.
Záprstí: rovné.
Přední tlapky: jsou oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Mezi prsty je mnoho srsti. Hrboly prstů jsou plné a polštářky silné.


Pánevní končetiny:
Pánevní končetiny jsou od kyčlí k hlezennímu kloubu dlouhé, silné a svalnaté. Od hlezenního kloubu k zemi jsou silné a krátké. Od hlezenního kloubu k zemi jsou rovně postavené. Sklon pánve se blíží horizontále.
Podkolení: jsou správně úhlená.
Zadní tlapky: jsou oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Mezi prsty je mnoho srsti. Hrboly prstů jsou plné a polštářky silné.

Pohyb: pohyb je pravidelný, uvolněný a lehký, s výraznými impulsy vycházejícími ze zádi.

Osrstění:
Srst: na hlavě, na přední straně nohou a na konci uší je srst krátká a jemná, ale na všech ostatních částech těla je středně dlouhá, rovná, bez kudrlin či zvlnění. Praporce na horní části uší jsou dlouhé a hedvábné. Praporce na zadní straně běhů jsou dlouhé, jemné a rovné. Praporce jsou rovněž na břiše a mohou dosahovat až na hrudník a hrdlo. Praporce jsou co nejrovnější a prosté zvlnění či zkudrnacení.
Zbarvení:
Intenzivní zářivě uhlově černá, bez měděného nádechu, s jasně kaštanovými znaky pálení. Výskyt černých šmouh je přípustný na prstech a pod čelistmi. Pálení: dvě výrazné skvrny nad očima, jejichž průměr není větší jak 2 cm. Po stranách čenichu pálení nesmí dosahovat výš, než k základně nosu (nozder). Podobá se stuze, která lemuje z jedné stany na druhou nos a je výrazné. Na hrdle a na hrudi jsou dvě výrazné skvrny, jasně ohraničené. Znaky na vnitřní straně zadních nohou a stehen dosahují na přední stranu podkolení a dále pokrývají vnější stranu zadních nohou od hlezen až na prsty. Na předních nohou pálení dosahuje zezadu až k lokti a zepředu na zánártí či o málo výše. Pálení je také okolo konečníku. Je přípustná také velmi malá bílá skvrna na hrudi. Jakékoli jiné barvy nejsou přípustné.

Výška:
Kohoutková výška: Psi: 26 palců (66 cm)
Feny: 24,5 palce (62 cm)
Váha: Psi: 65 angl. liber (29,5 kg)
Feny: 56 angl. liber (25.5 kg)

Chyby: Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a podle stupně jejich vlivu na zdraví a pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.

Vylučující vady:
• Agresivita, bázlivost
• Všichni psi se zřetelnými anomáliemi psychického stavu a poruchami chování musí být diskvalifikováni.