WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Erdelteriér

Erdelteriér
Airedale terriér. Původ fotografie: Wikipedie Autor: Jane@rangeairevision.com

Pošlete fotku, zdarma ji zveřejním s odkazem na vaše stránky!


05.01.2011/EN FCI-Standard č. 7

Airedale Terrier – Erdelteriér

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

Překlad: Ing. Kateřina Bečková


DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010.

VYUŽITÍ: Teriér.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 3 Teriéři
Sekce 1 Velcí a středně velcí
teriéři
Pracovní zkoušky volitelně.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Erdelteriér je ve Velké Británii původním plemenem; pochází z hrabství Yorkshire a plemeno bylo údajně pojmenováno po výstavě v Airedalu. Na této výstavě byla předváděna řada „pobřežních teriérů“ z údolí řek Wharfe, Calder a Aire. Celkový počet předvedených jedinců býval značný. Toto plemeno je největším z plemen teriérů a ztělesňuje všechny charakteristiky této skupiny psů. Bývá označován také jako král teriérů.
Erdelteriér má pozoruhodný čich a v Africe, Indii a Kanadě býval používán ke sledování, ve válečných dobách pomáhal Červenému kříži, mohli jsme se s ním setkat jako se služebním psem u policie i v ozbrojených silách v Británii i v Rusku.

CELKOVÝ VZHLED: Největší z teriérů, svalnatý, aktivní, skutečně robustní pes, bez náznaku nohatosti nebo nepřiměřené délky trupu.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Pes bystrého výrazu, rychlého pohybu, stále na špičkách a v očekávání sebemenšího pohybu. Povaha se projevuje a je podtrhována výrazem očí, nesením uší a vztyčeným ocasem. Otevřená a sebejistá, přátelská, odvážná a inteligentní. Stále pozorná, neagresivní, ale nebojácná.

HLAVA: Dobře vyvážená, bez výrazného rozdílu délky mezi mozkovnou a tlamou. Bez vrásek a záhybů.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Dlouhá a plochá, nepříliš široká mezi ušima; směrem k očím se mírně zužuje.
Stop: Nevýrazný.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: černá.
Tlama: Čenichová partie dobře vyplněná před očima, není propadlá ani se výrazně nezužuje pod očima, je jemně modelovaná, hlava nemá klínovitý ani hrubý tvar.
Pysky: Těsně přiléhající.
Čelisti / zuby: Horní a dolní čelisti jsou hluboké, mohutné, silné a svalnaté, protože morda vyjadřující sílu je vysoce žádoucí. Čelisti nesmí být ovšem přehnaně vyvinuté, aby vytvářely oblé či vystupující líce. Zuby silné. Přednostně nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají dolní zuby a jsou vsazené kolmo do čelisti, ale klešťový skus je přijatelný. Předkus nebo podkus je nežádoucí.
Líce: Ploché a nevyplněné. Výrazně vyplněné líce jsou nežádoucí.
Oči: Tmavé barvy, poměrně malé, nevystupující, plně ve výrazu teriéra, s bystrým a inteligentním výrazem. Světlé oči nebo vystupující jsou navýsost nežádoucí.
Uši: Ve tvaru »V«, neseny do stran, malé, avšak ve správném poměru k velikosti psa. Horní linie překlopeného ucha se nachází mírně nad úrovní lebky. Svěšené uši nebo uši nasazené příliš vysoko jsou nežádoucí.

KRK: Suchý, svalnatý, střední délky a síly; postupně se rozšiřuje směrem k plecím; bez laloku.

TRUP:
Hřbet: Krátký, silný, rovný a vodorovný, bez známek ochablosti.

Bedra: Svalnatá. U pevně svázaných psů krátkého formátu a s dobře vyvinutými žebry zůstává mezi žebry a pánví jen málo místa. Má-li pes delší bedra, projeví se známky ochablosti právě zde.
Hrudník: Hluboký (tj. dosahující zhruba na úroveň loktů), ale ne široký. Žebra dobře klenutá.

OCAS: Dříve se obvykle kupíroval.
Kupírovaný: Vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však stočený nad hřbet. Dobré síly a substance. Špička přibližně ve stejné výšce jako temeno.
Nekupírovaný: Vysoko nasazený, nesený vesele. Není stočený nad hřbet. Dobré síly a substance.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
Plece: Dlouhé, dobře skloněné vzad a šikmo uložené. Lopatky ploché.
Loket: Přiléhají svisle k tělu, pohybují se podél trupu.
Předloktí: přední běhy dokonale rovné, se silnými kostmi.
Přední tlapy: Malé, kulaté a kompaktní, tlapa hluboká, se silnými polštářky, prsty přiměřeně klenuté; nejsou vytočené ven ani vbočené dovnitř.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Stehno: Dlouhé a mohutné.
Koleno: Dobře zaúhlené, nevbočené dovnitř ani nevytočené ven.
Lýtka a holeně: Svalnaté.
Zadní nadprstí (nárt): Hlezna: Dobře postavená, navzájem rovnoběžná při pohledu zezadu.
Zadní tlapy: Malé, kulaté a kompaktní, tlapa hluboká, se silnými polštářky, prsty přiměřeně klenuté; nejsou vytočené ven ani vbočené dovnitř.

CHODY / POHYB: Končetiny se pohybují přímo vpřed. Hrudní končetiny se pohybují volně, rovnoběžně podél trupu. U psa, který se přibližuje k pozorovateli, by měly hrudní končetiny navazovat na přímou linii fronty a tlapy by se měly pohybovat ve stejné vzdálenosti jako lokty.

Hnací síla pohybu vychází z pánevních končetin.

OSRSTĚNÍ:
Srst: Tvrdá, hustá a drátovitá, ne tak dlouhá, aby vypadala rozježeně. Srst je přiléhavá a uzavřená, pokrývá trup a končetiny; krycí srst (pesíky) je tvrdá, drátovitá a tuhá, podsada kratší a jemnější. Nejtvrdší srst se velmi mírně vlní; kudrnatá nebo jemná srst je navýsost nežádoucí.

Barva: Sedlo černé nebo šedavé, stejně jako horní strana krku a ocasu. Všechny ostatní části těla tříslové. Uši často tmavší tříslové barvy a příměs černé srsti se může vyskytovat kolem krku a po stranách mozkovny. Přípustné je několik málo bílých chlupů mezi hrudními končetinami.

VELIKOST A HMOTNOST:
Výška v kohoutku: Psi přibližně 58 – 61 cm.
Feny přibližně 56 – 59 cm.

VADY:
Každá odchylka od výše jmenovaných bodů musí být posuzována jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY
• Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
• Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Nejnovější změny jsou uvedeny tučným písmem.