WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA
English version

Bedlington terier

Bedlington
Bedlington terier. Zdroj: Wikipedia Autor: David Owsiany

Menší pes, vzhledem připomínající ovečku. Ale pozor! Zdání může klamat. Pod beránčím vzhledem se skrývá aktivní, houževnatý a v případě potřeby i ostrý teriér.
Venku, když má možnost, se z něho stane opravdový lovec. Doma se jako zázrakem změní během okamžiku v přítulného mazlíka.
Bedlington teriér má rád děti a lidi vůbec. S ostatními psy vychází, potíže ale mohou nastat, když si jiný pes neuvědomí, s kým má tu čest. Bedlington je totiž teriér, a ti si od jiných psů nedají nic líbit.
Pokud je ale bedlington dobře vychovaný a socializovaný, nejsou s ním potíže. Pokud si ho ale někdo pořídí jako hračku a výchovu nezvládne, stane se bedlington teriér těžko ovladatelným.
Jeho srst nelíná, a proto je vhodný i pro alergiky. Vyžaduje ale opravdu precizní péči, kterou je dobré svěřit specializovaným psím salonům.


05.01.2011/EN FCI-Standard č. 9

BEDLINGTON TERRIER - BEDLINGTON TERIÉR

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

Překlad: Ing. Kateřina Bečková

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010.

VYUŽITÍ: Teriér.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 3 Teriéři.
Sekce 1 Velcí a středně velcí
Teriéři.
Bez pracovních zkoušek.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Říká se, že bedlington teriér má delší vystopovatelný původ než kterýkoliv jiný teriér. Kdysi byl známý pod jménem Rothbury terrier a pochází z bývalých důlních oblastí na severu Anglie. Jeho věhlas se rozšířil i mimo jeho původní oblast výskytu a asociace pro chov byla založena roku 1877. I když je jeho výraz mírný, je schopný se o sebe postarat, ale spory nevyhledává. Tento malý, vytrvalý pes je unikátním plemenem. Vypadá sice jako beránek, ale nenechte se zmýlit, je skrz naskrz teriérem . Jako pes ze severu měl vždy za úkol chytat králíky pro svou rodinu. A sportovním psem zůstává dodnes.

CELKOVÝ VZHLED: Půvabný, mrštný, svalnatý pes bez známek ochablosti či hrubosti. Hlava má celkově hruškovitý nebo klínovitý tvar; v klidu má pes mírný a laskavý výraz.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka těla je mírně přesahuje jeho výšku.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Čilý, hravý a sebejistý pes. Inteligentní společník se silnými loveckými pudy. Milující pes s dobrou povahou, důstojný; není plachý, ani nervózní. V klidu je mírný, avšak při vzrušení velmi odvážný.

HLAVA: Pokrytá bohatou hedvábnou čupřinou, která by měla být téměř bílá.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Štíhlá, avšak hluboká a oblá.
Stop: Stop nesmí být vyjádřen - linie od týlu ke špičce nosu je rovná a nepřerušená.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Nosní otvory velké a dobře definované. Jedinci s modravým odstínem a jedinci s modravým odstínem a pálením musí mít černý nos, játrově a pískově zbarvení jedinci musejí mít hnědý nos.
Tlama: Pod očima náležitě vyplněná.
Pysky: Přiléhavé pysky nejsou převislé.
Čelisti / zuby: Zuby velké a silné. Nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají dolní zuby a jsou vsazené kolmo do čelisti.
Oči: Relativně malé, jasné. Ideální oči se zdají být trojúhelníkovité. Modří jedinci mají tmavé oči; modří s pálením mají světlejší oči s jantarovým nádechem; játrově a pískově zbarvení jedinci mají světle oříškově hnědé oči.
Uši: Středně velké, ve tvaru lískového oříšku, nízko nasazené, svěšené naplocho po lících. Tenké a na dotek sametové; pokryté krátkou jemnou srstí s třásněmi bělavé hedvábné srsti na špičkách uší.

KRK: Dlouhý a zužující se, hluboká základna bez tendence ke vzniku volné kůže na hrdle. Krk náležitě vystupuje z ramen; hlava je nesená dosti vysoko.

TRUP: Svalnatý a nápadně pružný.
Hřbet: Přes bedra přirozeně klenutý.
Bedra: Klenutá, s vyklenutou hřbetní linií přímo nad bedry.

Hrudník: Hluboký a dosti široký. Žebra plochá, tvořící hlubokou hruď, která sahá až k loktům.
Dolní linie a břicho: Vzhledem ke klenutým bedrům výrazně vtažené.

OCAS: Středně dlouhý, u kořene silný (tlustý), ke špičce se zužuje. Ocas je elegantně zahnutý, je nízko nasazený a není nikdy nesen nad hřbetem.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Nohy rovné, dále od sebe postavené u hrudníku než u tlapek.
Plece: Ploché a šikmé.
Přední nadprstí (zápěstí): Dlouhá, mírně šikmá bez známek ochablosti.
Přední tlapy: Dlouhé zaječí tlapky s tlustými a dobře sevřenými polštářky. Polštářky zdravé a bez prasklin a zrohovatělých výrůstků.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Svalnaté a středně dlouhé. Zadní nohy se zdají být delší než přední.
Koleno: Střední zaúhlení.
Zadní nadprstí (nárt): Hlezna silná a dobře spuštěná dolů, nejsou vtočená dovnitř ani vybočená ven.
Zadní tlapy: Dlouhé zaječí tlapky s tlustými a dobře sevřenými polštářky.

CHODY / POHYB: Schopný rychlého cvalu, což je patrné již na jeho vzhledu. Akce končetin velmi výrazná, spíše drobnější, lehká a pružná při pomalejší chůzi; při rychlém kroku mírně valivá (kolébavá).

OSRSTĚNÍ:
Srst: Velmi typická. Hustá a cupovitá, dobře odstává od kůže, avšak není drátovitá. Mírně se kroutí, zejména na hlavě a lících.

Barva: Modrá, játrová nebo písková s tříslovou nebo bez. Podporován je tmavější pigment.

VELIKOST A HMOTNOST:
Výška v kohoutku: Zhruba 41 cm. U fen je přípustná mírně nižší výška, u psů mírně vyšší.
Hmotnost: Mezi 8 – 10 kg.

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů musí být posuzována jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY
• Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
• Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Nejnovější změny jsou uvedeny tučným písmem.